Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Rakousko v OSN častěji souhlasí s Ruskem než s Izraelem a USA!

Rakousko v OSN častěji souhlasí s Ruskem než s Izraelem a USA!

V rámci OSN o mnoha otázkách politiky na Blízkém východě se Rakousko častěji shoduje s Ruskem než s Izraelem a Spojenými státy, informoval Der Standard.

Budova OSN v New Yorku
14. června 2018 - 10:15

Pouze v 5% z 580 případů se vídeňská pozice shodovala s pozicí Tel Avivu a v 8% s Washingtonem. Současně se s názorem Ruska shodovala ve 3/4 případech, uvedla rakouská publikace.

Kvůli zapojení mnoha svých občanů do holocaustu má Rakousko před Izraelem zvláštní historickou odpovědnost, napsal Der Standard. Kancléř Sebastian Kurtz to zdůraznil během své návštěvy Izraele a dodal, že podpora státu na Středním východě je součástí „národních zájmů" jeho země.
Ale existují skutečnosti, které jsou v rozporu s jeho tvrzeními, napsaly noviny. Zejména skutečnost, že izraelská vláda a představitelé rakouských úřadů ze strany Svobody nikdy neustanovili kontakt na politické úrovni. Ještě výraznější je situace ve vztazích obou států, a to skutečnost, že v posledních letech v rámci OSN Vídeň vedla docela protiizraelský kurz, zdůraznil autor článku.

 
Publikace představila grafiku se statistickými údaji shromážděnými od roku 1990 o hlasování na Valném shromáždění, které se zabývalo konflikty na Středním východě. Pozice obou zemí se shodovaly pouze na 5% z 580 případů, tedy v jednom z 20, uvedl Der Standard. Tak silné rozdíly byly zjištěny v Rakousku pouze se dvěma dalšími zeměmi: Spojenými státy a Íránem.
 
Současně ve 3/4 případech hlasovala Vídeň stejně jako Čína, Venezuela a Rusko. A v případě evropských partnerů, Německa a Británie, to bylo vždy jednomyslné, přiznala publikace. Je třeba poznamenat, že při hlasování o otázkách politiky na Blízkém východě Spojené státy a Izrael jen málokdy je podpoří další. Je také spravedlivé poznamenat, že hlasování často nemělo žádné skutečné politické důsledky, ale spíše symbolický charakter. Nicméně slouží jako dobrý ukazatel toho, že v rámci OSN není rakouská zahraniční politika vůči Izraeli tak přívětivá jako tón kancléře během státní návštěvy, dodal list.


K tomu je třeba doplnit, že se ale země Evropské unie velmi silně rozcházejí ohledně politiky vůči Blízkému východu a zejména Palestině právě se Spojenými státy. A Rakousko je členem EU. A k těmto statistickým údajům by rovněž bylo vhodné doplnit podstatu témat hlasování, kdy se mnohdy USA a Izrael chovají naprosto reakčně a proti duchu mezinárodního mínění. A pokud se Der Standard hlouběji zabýval oněmi tématy, přestal by se tolik divit.

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.at, foto: arch.)