Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.

Emmanuel Macron a Vladimir Putin ve Versailles
18. září 2018 - 06:20

Přesněji řečeno Courrier de Russie z 12. září přináší rozhovor s Renaudem Girardem, který zde doporučuje francouzskému prezidentovi: "Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii".

A to navzdory tomu, že Moskva - je „nerovný“ partner pro Francii, a je zde mnoho otázek, jako je například „Gruzie, Podněstří a Čečensko, které dosud nejsou zcela vyřešeny,“ říká ministr zahraničních věcí. Podle autora článku, je pravděpodobné, že k francouzsko-ruskému sblížení dojde, ale  Emmanuel Macron, by měl zůstat nedůvěřivý.

Pro sbližování s Ruskem říká Girard nahrává „náhlá změna dominantního paradigmatu ve světě,  rostoucí odmítání globalizace a Bruselu veřejností a radikální změna politické rovnováhy v Evropě. Emmanuel  Macron v těchto změnách vidí pouze "nacionalismus" nebo "populismus", ale jde o vyjádření prostého požadavku na svobodu, slušný život a národ.

Evropa liberální vstoupila do nevratné krize: Brexit, Itálie, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko a navíc prezident Donald Trump opakovaně prohlásil, že nemá vliv na NATO.

V tomto ohledu by Francie měla nabídnout Rusku historickou alianci, píše se v Boulevard Voltaire. Musí dohonit konkurenty, kteří nerespektují protiruské sankce uložené Bruselem, například německé společnosti, a Itálie oficiálně oznamuje, že připravuje zrušení sankcí.

Ministr Girard doufá, že konference o míru, kterou chce organizovat Emmanuel Macron v Paříži jako připomínku 100.výročí ukončení 1.světové války,  bude dobrou příležitostí k zahájení takové iniciativy.

Upřímně v to doufáme, píše autor článku v Boulevard Voltaire, ale to, co vidíme: neustálé sterilní a středověké agitace francouzského prezidenta u nás nevzbuzují naděje, ale naopak jsme optimisté ohledně působení pana Girarda. Skutečným testem bude ukončení  ukrajinské krize. Spojené státy jsou momentálně eliminovány neustálým vyšetřováním údajného ruského zásahu do prezidentské kampaně v USA. Je pravdou, že pokud se dokonce roku podaří vše uklidnit, může se  Donald Trump vrátit do hry, ale pravděpodobně s menší vahou.


Proto Francie, jako jaderná velmoc, světová diplomatická velmoc, ruská kulturní vášeň, mohou navrhnout řešení pro Ukrajinu: Politickou a vojenskou neutralitu (bez NATO), federální politickou stavbu chránící etnická práva regionů, specifický ekonomický status (žádná Evropská unie) s rusko-evropskou přeshraniční spoluprací; uznání skutečnosti, že Krym je ruský; skutečná demokratizace Ukrajiny s odstraněním neonacistické hry ...

Je toho všeho Macron schopen, když je ovlivňován Angelou Merkelovou a finančními oligarchy?

(rp,prvnizpravy.cz,boulevardvoltair,foto:arch.)