Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Jak na afghánský Nový rok tak po celý rok

Roček: Jak na afghánský Nový rok tak po celý rok

V roce 2018 se dohodli Tálibánci s Američany, že se budou dohadovat o tom, že se dohodnou na ukončení války. Proto předpokládám, že letos bude z Afghánistánu přicházet zajímavější čtení než v roce 2018, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

František Roček
21. ledna 2019 - 07:20

Zažijeme nácvik na mistrovství světa v krutosti? Očekávám, že ano, a bude to jistě velmi zajímavá četba.Názor není projevem autorovy mentální zvrhlosti, ale konstatováním předpokládaného. Podobně jako v Alžírsku, v zahraničním departmentu Francie, kde po roce 1960 probíhaly zuřivé boje. Při jednání o ukončení protifrancouzského povstání alžírských islámských nacionalistů chtěl mít prezident de Gaulle nad partyzány vojenskou převahu a lepší vyjednávací pozici. Proto během vyjednávání boje ještě zesílily. Totéž v roce 2019 bude probíhat v Afghánistánu.

Lednový signál

V Afghánistánu patřilo ke slušnému chování, že v zimě se vraždilo méně. Drsné klimatické podmínky nesvědčí válčení. Letos je situace jiná.

Např. Tálibán v prvních deseti dnech nového roku 2019 výrazně zintenzívnil boje v severním Afghánistánu. Od konce prosince 2018 téměř nepřetržitě útočil na objekty vládních sil v šesti severních provinciích země. Nejvíce v provinciích Faryab, Badghis, Baghlan a Balkh.

O intenzitě bojů se z afghánských médií příliš nedozvíme. Ucelenější informace je třeba hledat především v zahraničních médiích.

Afghánské severní provincie hraničí s bývalými sovětskými republikami. Drogové cesty přes hranice jsou zároveň vhodnými trasami i při posily tálibánským oddílům.  

Tálibán začal odpoledne 27. prosince v provincii Faryab novoroční tažení na sever Afghánistánu, kde podle vlastních odhadů prý řídí téměř 90% území.

Z provincie Faryáb na přelomu roku z 31. prosince 2018 na 1. ledna 2019 zaútočili do sousední severní provincie Sari-Pul (Sar-e-Pol). Napadli postavení afghánské armády a policie v oblasti Sayyad a bezpečnostní kontrolní stanoviště na předměstí města Sari-Pul. V bojích měli partyzáni obsadit tři kontrolní místa vládních sil, zabít 14 a 22 zranit vládních protivníků. A ukořistit velké množství zbraní a střeliva a obrněné auto. Podle některých zdrojů bojovníci zničili 5 obrněných vozidel a zabili asi 20 policistů. Na předměstích Sari-Pula militanti z Tálibánu ale nedokázali dobít bezpečnostní kontrolní stanoviště, ale místní lidé zaznamenali značné ztráty při odporu proti útokům Tálibánu.

Různé zprávy potvrzují, že docházelo k tvrdým bojům, byť jde o fragmenty posbírané z různých, mnohdy účelových prohlášení.

Již 31. prosince 2018 provinční guvernér Abdulqadir Ashna potvrdil, že došlo k zabití nejméně 20 policistů při útoku v okrese Sayyad. „Lidé jou znepokojeni. Provincie Sar-e-Pul byla zapomenuta, "dodal. To byl signál opatrné výčitky vládě, že v provincii nemají dostatek bezpečnostních zdrojů. K tomu dodal Mohammad Noor Rahmani, šéf provinciální rady, že provincii je nutné věnovat důkladnou pozornost, poskytnout větší množství bezpečnostních sil...

Novoroční trápení

Téměř nikde se ale neobjevily informace, že ozbrojenci Talibanu zaútočili na výcviková/vzdělávací střediska vládních sil v severní provincii Balkh. Při útoků na dvě z nich  bylo prý zabito více než 25 afghánských bezpečnostních gážistů. V noci z 1. a 2. ledna ze stejných důvodů v městě Chemtal bylo zabito nejméně 8 vojáků a ukořistěny zbraně a střelivo.

Taliban 3. ledna zintenzívnil útoky v severní provincii Baghlan a v noci od 3. do 4. ledna a 4. ledna útoky rozšířil  na provincii Badghis západně od Faryábu a přibyly tntokrát mrtví muži provládních milicí. Mezi mrtvými byl velitel milicí Mullah Haji Daran. V dalších dnech útoky v provincii Badghis pokračovaly.

Začalo to expanzí v severním Afghánistánu z provincie Faryab a Taliban za pouhých deset dní prudce posílil své pozice v provinciích Badghis a Balkh. Zároveň zůstal Tálibán aktivní i ve směru Baghlan.

Jde jenom o střípky některých událostí, které pronikly do médií: Jak na Nový rok tak po celý rok…?

Boje pokračují neustále a vládní síly informují o „rozsáhlých operacích“ v řadě provincií a píší, že probíhají „v kombinaci afghánských a koaličních pozemních operací a leteckých útoků“. Zvláště letecké bombardování (především s létajícími stroji ve vlastnictví Američanů) pomáhá neutále hasit lokální katastrofy.


Dezerce i výcvik

Poznámka na konec: První lednový týden roku 2019 skončil pro afghánské bezpečnostní síly v provincii Balkh velmi pochmurně. Dne 7. ledna se na severu v oblasti Khos Balkh přidalo na stranu Talibanu 53 policistů, 8 vojáků afghánské armády a 2 členům provládní milice. Celkem 63 lidí.

Ve čtvrtek 10. ledna Tálibán slavnotně oznámil, že 40 militantů z Tálibánu absolvovalo vojenský kurz ve výcvikovém táboře Khalid Bin Walid v oblasti Bilchirag v provincii Faryab. Absolventi kurzu budou bojovat s afghánskými bezpečnostními silami na frontě v Faryabu, uvedli hrdě Tálibové ve svém prohlášení.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)