Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Slova exšéfů po jejich propuštění už nebývají tak zajímavá

Roček: Slova exšéfů po jejich propuštění už nebývají tak zajímavá

Bývalý šéf FBI James Comey patrně napsal o Trumpovi bezcenný škvár shodují se komentátoři. Dokonce i demokraté nejsou z knihy o Trumpovi nadšeni, protože neříká nic nového. Jenom dohady. Ale výdělek z knihy bude parádní.

James Comey, bývalý šéf FBI
19. dubna 2018 - 07:20

Tak zní první náznaky, co že vychází za super knihu od bývalého superšéfa FBI. James Comey, když končil ve funkci ředitele FBI, slíbil Trumpovi pomstu. Komentuje pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Kauza Comey je ale celkem všední. Ve světě současné mediální civilizace prochází úředníci, odborníci, politici, vojáci, ale i soudci, prostě jakékoliv státně či institučně placené figury, několika proměnami mediální zodpovědnosti. Od pěšáků s povinností mlčet, protože za ně mluví v instituci mluvčí nebo šéfové, když povýší, jsou pověření, aby mohli něco dohodnutého říci.

V okamžiku, kdy pověření a důležití lidičkové opustí úřad a jejich kariéra skončila, nastává další fáze: Protože nemají již svázané ruce, konečně říkají
1) co si skutečně myslí
2) nebo hovoří ve prospěch neoficiálních (většinou politických) chlebodárců - sponzorů.

Bezvýznamná slova exšéfů

Podobně jako u Comeye, nepřekvapí, že politicky cíleně zabarvená byla již dříve vyjádření dvou bývalých ředitelů amerických zpravodajských služeb, Johna Brennana (CIA) a Jamese Clappera (DNI) v televizi CNN. Podle nich Trump ve vztahu k Moskvě je v pozici: Kdyby byl čistý, tak nevyšetřuje speciální tým možnou spolupráci Trumpova týmu v předvolební kampani s Ruskem. (Presumpce viny)

Šéf CIA prohlásil, že Trump „překročil hranu toho, co je dovoleno"!

Brennan doslova řekl: „Myslím si, že pan Trump je z nějakého důvodu buď zastrašen panem Putinem, bojí se toho, co by mohl (Putin) udělat, nebo co by mohlo být výsledkem těchto vyšetřování (údajných vztahů lidí kolem Trumpa s Ruskem). To, co pan Trump dělá vůči Rusům, je buď naivita, ignorance nebo strach.“

Říkat „myslím si“ znamená, že nic nevím. Takto moudře hovoří lidé v hospodě po pěti pivech. Jde o typické žvásty o ničem, o primitivní povídání ex-úředníka. Neboť ředitel zpravodajské služby je pouhý úředník, jinak s odbornou zpravodajskou činností, která je úspěšná jenom tehdy, pokud ctí a hledá skutečná fakta, nemá nic moc společného.

Vágní prohlášení od bývalého velmi vysokého činitele je signálem propagandistického útoku proti Trumpovi. Od řidiče autobusu bych takovou dedukci bral, ale od exšéfů zpravodajských služeb? Podobně u Comeye.

Co si myslet o důležitých institucích, jejichž privilegovaní exšéfové argumentují zcela primitivně? Vždyť se chovají jako informační teroristé. To je pro politické zdraví USA nebezpečné.

McCain: Trump věří více slovům plukovníka KGB než FBI a CIA


V jejich úvahách jde o zcela nepodstatnou argumentaci proti Trumpovi. Sexuální aféry jsou bezvýznamné. Je lidské čili všední hřešit. Viz J. F. Kennedy nebo Clinton.

Pokud jde o styk s Rusy, v obchodu i v politice jsou neformální jednání s přáteli i s protivníky za oponou samozřejmou součástí diplomacie (i součástí obchodního vyjednávání).

Pokud lidé kolem Trumpa jednali obchodně nebo kryptopoliticky s Rusy, tříbení názorů a postojů bych naopak považoval za potřebné, opodstatněné. Vždyť základem diplomacie je jednat za zavřenými dveřmi a zataženými závěsy - s nepřáteli, přáteli i najatými kolaboranty.

Můžeme si o Trumpovi myslet co chceme, ale ve vyšetřování jeho mravopočestnosti nejde o nic závažného, ale o mediální (propagandistické) poškození Trumpa a lidí kolem něho samotným vyšetřováním. Neobhajuji Trumpa, protože jde o obecně nebezpečný proces, jak   potvrzují Trumpovy kritici jako Brennan (CIA), Clapper (DNI) a Comey (FBI) tím co píšou a říkají. Končí komentář František Roček.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)