Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

RP: Polské firmy se chtějí vrátit na ruský trh - dokud je tam místo!

RP: Polské firmy se chtějí vrátit na ruský trh - dokud je tam místo!

Vystoupivší Rusko z recese v loňském roce opět láká polské dodavatele na svůj trh, napsala Rzeczpospolita.

Ilustrační foto
1. srpna 2018 - 11:06

Dynamika oživení vývozu do Ruska je již patrná. Ale přitom Varšava si nemůže dovolit zaváhat, poznamenaly noviny, neboť na ruský trh již zaměřily pozornost podniky z jiných zemí, jako je Brazílie.

Navzdory tomu, že návrat polských firem na ruském trhu nebude rychlý, současné tempo růstu vývozu je již docela slušné, napsal v publikaci Rzeczpospolita polský novinář Adam Woźniak.

V prvních pěti měsících roku 2018 prodej zboží v Rusku vzrostl na 2,6 miliardy eur oproti 2,3 miliardy před rokem, což představuje nárůst o 11%. Jedná se o největší procentní nárůst mezi deseti klíčovými trhy Polska, zdůraznil autor. A tento trend umožňuje se podívat poměrně optimisticky na proces obnovy polsko-ruských obchodních vztahů, pokračoval.
__nbsp__
Proto by měl tento příznivý trend pokračovat. V loňském roce se Rusko dostalo z recese, ale ekonomické oživení láká stále více zahraničních dodavatelů. Samozřejmě, zatím Polsko může hovořit jen o obnovení pozic ztracených před několika lety. Ale moment, kdy budou ztráty zaceleny a polská „expanze“ na ruský trh budemoci nabrat na obrátkách, se stává čím dál reálnější.


„To je důležité, protože se nemůžeme soustředit jen na známé trhy EU. Diverzifikace exportu je nutná pro zvýšení bezpečnosti našeho mezinárodního obchodu. Přičemž Rusko, z hlediska velikosti země, objemu přírodního bohatství nebo příležitosti pro rozvoj, nabízí obrovský potenciál pro spolupráci,“ konstatoval Woźniak.
__nbsp__
Nicméně, jak poznamenal, že jejími slabinami je i nadále nestabilita finančního systému a prodloužení protiruských sankcí EU a USA. Vzhledem k nestabilní geopolitické situaci, stejně jako plánovaného růstu HDP, ruské ministerstvo hospodářství snížilo odhad růstu HDP z 2,1% na 1,9% a příští rok - z 2,2% na 1,4%.

„Ale to by nemělo odradit polské firmy, a to zejména proto, že ruský trh dychtivě sledují podniky z jiných zemí, jako je Brazílie. V případě, že tam zakotví, nemusí být pro nás dost místa,“ dodal Adam Woźniak ve vydání Rzeczpospolity.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)