Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Ruské ministerstvo obrany oficiálně obvinilo Izrael ze sestřelení IL-20!

Ruské ministerstvo obrany oficiálně obvinilo Izrael ze sestřelení IL-20!

Vina za sestřelené v Sýrii průzkumné letadlo IL-20 leží na izraelském letectvu, prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Igor Konašenkov, zástupce ruského MO
24. září 2018 - 04:20

„Poskytnuté objektivní důkazy, že akce izraelských pilotů, které vedly ke smrti 15 ruských vojáků, hovoří buď o jejich nedostatečné profesionalitě, nebo přinejmenším hrubé nedbalosti,“ citovala Konašekna z briefingu RIA Novosti.

Skrývali se úmyslně

Ministerstvo obrany poukázalo, že izraelští piloti stíhaček F-16 se úmyslně přikrývali ruským Il-20 před syrskými protiletadlovými střelami.

„Izraelský pilot si nemohl neuvědomit, že efektivní odrazná plocha IL-20 významně převyšuje povrch bitevniku F-16 a že právě ruský letoun se stane preferovaným cílem pro protiletecké rakety,“ doplnil Konašenkov.

Ministerstvo obrany uvedlo, že F-16 uskutečnil manévry na sblížení s IL-20, který byl syrskou protivzdušnou obranou považován za pokus druhého útoku na infrastrukturu v Sýrii.

Posádka se pokusila zachránit

Ministerstvo obrany zdůraznilo, že se posádka IL-20 pokusila o útěk a nouzově přistát poté, co ho letoun využily stíhačky F-16.

„V 22:03 syrské protiletadlové rakety zasáhly větší (než izraelský F-16) a bližší cíl – letadlo IL-20. Velitel posádky ohlásil požár na palubě, a začátek nouzového přistání“. Jak se dále poznamenalo, po čtyřech minutách z radaru zmizela značka ruského letadla.

Zavádějící informace Izraele

Ministerstvo uvedlo, že mají zvukové záznamy varování izraelských leteckých sil o leteckém útoku v Sýrii v ruštině.

Je třeba poznamenat, že Izrael informoval Rusko o blížícím se leteckém útoku v době útoku a nikoliv předem. Tel Aviv tak porušil dohody s Moskvou z roku 2015 o prevenci nehod v ovzduší, uvedl Konašenkov.

Současně Izrael neinformoval Rusko o umístění svých stíhaček F-16.

Kromě toho byla Moskva oklamána ohledně v oblasti úderů na území Sýrie. Takže zástupce ústředí izraelského letectva tak oznámil, že cíle útoku jsou na severu arabské republiky.

„Jak můžete vidět na mapě, zasáhy izraelského letectva nebyly provedeny v severní části Sýrie, ale v regionu Latakia, což je západní provincie a město Latakia se nachází na západním pobřeží země,“ řekl zástupce ministerstva obrany.


Ihned po varování byl velitel letadla Il-20, umístěný na severu Sýrie, instruován, aby opustil oblast úkolu na jih a vrátil se k základně.

„Zavádějící informace izraelského důstojníka v oblastech úderů stíhačů neumožnilo, aby byl ruský Il-20 přepraven do bezpečného prostoru," konstatoval Konašenkov.

Nedostatečná pomoc

Ministerstvo obrany uvedlo, že izraelské stíhačky F-16 opustily oblast, kde byl zasažen ruský Il-20, pouhých deset minut poté, co ruská strana předala informaci o incidentu na velitelské stanoviště izraelského letectva.

„Izraelská letadla neletěla do svého vzdušném prostoru, ale zůstal ve stejné oblasti, a hlídkovala ve vzduchu do 22:40 hodin. Ve 22:29  důstojník ruské skupiny v Sýrii informoval izraelské důstojníky na velitelském stanovišti vojenského letectva, že ruské letadlo Il-20 utrpělo katastrofu: požadujeme, aby vyvedly své stroje z této oblasti, protože používáme záchranné prostředky," uvedl zástupce resortu.


Přitom Izrael nabídl ruským vojákům pomoc při hledání IL-20 až za 50 minut po havárii letadla.

„Až v 22:53 důstojník izraelského velitelského centra ve službě v hodnosti plukovníka letectva navázal kontakt a řekl (týmu ruské skupiny v Sýrii) „Vaše informace o havárii IL-20 byla přijata. Vyčistili jsme zónu, pokud potřebujeme pomoc, jsme připraveni pomoci," sdělil Konašenkov během brifingu, poselství izraelských vzdušných sil.

Ruský Il-20, který se nacházel 35 kilometrů od pobřeží Středozemního moře, byl sestřelen 17. září při návratu na leteckou základnu Hmeimim. Zemřelo přitom 15 lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)