Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Ruské MO: Teroristé zaútočili drony, s technologií ze zahraničí!

Ruské MO: Teroristé zaútočili drony, s technologií ze zahraničí!

Technická expertiza ukořistěných dronů použitých při pokusu teroristů zaútočit na základny Hmeymin a Tartus v Sýrii ukazuje, že by teroristé mohli útočit ze vzdálenosti až 100 kilometrů.

Ilustrační foto
9. ledna 2018 - 10:10

Uvedlo to ruské ministerstvo obrany. Využítí úderných bezpilotních letounů militanty také ukazuje, že jim byly předány technologie pro uskutečnění teroristických činů těmito prostředky v libovolné jiné zemi. Podle odborníků se tak otevírá zcela nová temná stránka terorismu.

Podle ruského ministerstva obrany došlo v noci 6. ledna k pokusu teroristů zaútočit pomocí 13 dronů s výbušninami na leteckou základnu Hmeymin a na námořní základnu v Tartusu. Sedm dronů bylo sestřeleno systémem "Pancir-S", nad dalšími šesti převzaly kontrolu řízení radioelektronické jednotky, tři z nich zničily pádem na zem a tři „posadily“ mimo území základen.

„V současné době ruští vojenští odborníci provádějí podrobnou analýzu struktury, technické rozpory a výbušnin po zachycení úderných dronů. Při dešifrování dešifrování dat bylo určeno přesné umísto jejich vypuštění,“ citovala z prohlášení MO RIA Novosti.


Ministerstvo obrany poznamenalo, že teroristé poprvé masivně použili bezpilotní letouny vypouštěné ze vzdálenosti více než 50 kilometrů pomocí moderních technologie navádění na souřadnice satelitním GPS.

„Technická expertíza ukořistěných letadel ukázala, že takové útoky mohou provádět teroristé ze vzdálenosti zhruba 100 kilometrů," uvedla zpráva.

„Technická řešení využitá teroristy při útoku na ruská zařízení v Sýrii, mohla být získána pouze z jedné ze zemí s vysokými technologickými možnostmi poskytovat družicovou navigaci a profesionální dálkové ovládání na odhoz sestavených improvizovaných výbušných zařízení na určených souřadnicích,“ poznamenalo ruské ministerstvo obrany.

Ruští politici si už ale servítky nebrali. „Za útokem se podle mého názoru stojí „Islámský stát“. Zároveň podle mého názoru nekoná nezávisle, ale s pomocí příslušných zvláštních služeb západních zemí s jejich vědomím, a možná s jejich přímou pomocí," řekl RIA Novosti místopředseda výboru pro obranu Státní dumy Jurij Švytkin. Podle něj IS v tomto případě vystupuje spíše jako nějaká loutka v rukou západních zemí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)