Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Ruské MZV: Případ Skripal je provokace, z které těží NATO!

Ruské MZV: Případ Skripal je provokace, z které těží NATO!

„Případ Skripal" mohl být vyprovokován kvůli odůvodnění růstu výdajů NATO na obranu, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško.

Ilustrační foto
4. dubna 2018 - 04:20

„V blízké budoucnosti se veřejnému mínění (zemí – členů aliance) bude muset odůvodnit, kam jsou peníze, protože je to kolosální plýtvání,“ řekl Gruško v reakci na otázku, zda Moskva očekává, že v souvislosti s „věcí Skripal“ budou zvýšeny obranné rozpočty NATO.

Zopakoval, že celková částka vojenských rozpočtů evropských zemí aliance činí „asi 270 miliard dolarů“.

„Pokud půjdou na 2% (výdajů HDP), znamenalo by to asi 400 miliard dolarů. To je asi desetkrát více,  než vojenský rozpočet Ruska ... Je jasné, že tyto náklady budou předmětem obecné diskuze. A aby se realizovaly, je třeba velký nepřítel,“ uvedl Gruško ve vysílání televize „Rossia 24“.

Zbořil: Někdo chce válku, nebo si na válku hraje a nebo neví na co si hraje

Dal rovněž najevo, že Moskva považuje za absurdní divadlo tvrzení NATO, že je připravena k dialogu, přičemž vyhošťuje ruské diplomaty.

Poznamenal, že akce aliance vyhostit zaměstnance stálého zástupce Ruské federace při NATO „je již v rozporu s četnými prohlášeními“ generálního tajemníka a dalších členů NATO, že organizace má zájem na politickém dialogu s Ruskem, předcházení nebezpečných vojenských incidentů, svolání zasedání Rady Rusko-NATO.

„Je to absurdní divadlo," řekl Gruško.

Předtím generální tajemník NATO Jens Stoltenberg sdělil v reakci aliance na „případ Skripal“ zrušení akreditace sedmi zaměstnancům ruského stálého zástupce při NATO a odmítnutí udělit akreditaci třem dalším. Počet stálého zastoupení Ruska se tak sníží na 20 osob.

„Takzvaná evropská solidarita - tento krok vážně zhoršuje bezpečnostní situaci, dnes ničí velmi žádanou vazbu - systém komunikace mezi Ruskem a Západem, profesionální komunikaci, která je zvláště potřebná v tomto alarmujícím období. Je to velká geopolitická provokace a euroatlantická solidarita za těchto podmínek se stává přímou hrozbou pro evropskou bezpečnost,“ dodal varovně náměstek ruského ministra zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ru, foto: arch.)