Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko a USA si nejdříve „vymění“ balistické "pozdravy"

Rusko a USA si nejdříve „vymění“ balistické "pozdravy"

Nová etapa zhoršení vztahů mezi západními zeměmi a Moskvou je další připomínkou studené války. Podle odborníků je ale vše mnohem horší, protože současná situace může mít nepředvídatelné následky.

Ilustrační foto
28. března 2018 - 07:20

Vyhoštění značného počtu ruských diplomatů z USA a několika evropských zemích opět vyvstala otázka: Vrací se svět do studené války?

Navzdory napětí, zprostředkovaných konfliktů a nebezpečí jaderné války, které ovlivňují vztahy mezi Moskvou a Západem po celá desetiletí, měli jsme dříve alespoň přibližnou představu o tom, co bychom mohli očekávat. Do jisté míry každá strana věřila, že druhá strana bude rozumně a předvídatelně jednat.

Na pozadí současných složitých vztahů mezi Ruskem a zbytkem světa, který se jen zhoršil po otravě ex-agenta tajné služby Sergeje Skripala ve městě Salisbury, diplomatické klima studené války nevypadá opravdu „povzbudivé.“

Pellegrini: Slovensko nebude dělat zbytečná divadelní gesta

Připomíná období "paralyzující nedůvěry", které následovalo po říjnové revoluci v roce 1917. Dnešní události a jejich vysvětlení nelze hledat jenom ve studené válce, ale v bolševickém režimu, který „pravidelně eliminoval soupeře v zahraničí.“
 
Na rozdíl od bolševiků nemají moderní ruské orgány zájem šířit novou ideologii nebo světovou revoluci. Ale Putinovo Rusko "se stalo revolučním režimem ve věci mezinárodních vztahů," věří politolog Kurilla.
 
Z pohledu Kremlu, USA jako první prolomily normu, když v roce 2002, prezident George W. Bush - porušil raketovou smlouvy o antibalistických raketách.

Současně platí jedno pravidlo, které Rusko vždy dodržuje, je to zásada reciprocity. A Kreml dal jasně najevo, že po posouzení škod způsobených jeho diplomatického sboru, bude odpovídat adekvátně na vyhoštění západních vyslanců.
 
Otrava Scripala byla také "prvním bojovým použitím nervového agenta v Evropě od druhé světové války". Přinejmenším podle britské premiérky Teresy Mayové.
 
Možná, řekla Teresa Mayová, že je ruský prezident "nepředvídatelný", ale obvykle se řídí svou vlastní logikou.
 
Bývalý britský velvyslanec v Moskvě Ian Bond je přesvědčen, že v průběhu studené války i při nepřátelských činnostech zůstal diplomatický vztah relativně klidný a řádný. Ale teď se všechno změnilo, je si jistý bývalý velvyslanec. 

Pravděpodobnost děsivých aspektů z dob studené války - nukleární konflikt mezi Ruskem a Západem – se zdá, že zůstane nezměněn. Obě strany nadále dodržují dohody o klíčových kontrolách zbraní uzavřené v sedmdesátých letech.


(rp,prvnizpravy.cz,nyt,foto:arch.)