Svátek má: Marián

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Izrael stojí za raketovým útokem na syrskou základnu!

Rusko: Izrael stojí za raketovým útokem na syrskou základnu!

Izraelské letectvo provádělo průzkumné lety v hraniční oblasti mezi Sýrií a Libanonem, když byl proveden raketový útok na vojenské letiště T-4 v Homsu, uvedla v pondělí libanonská televize Al Mayadeen.

Ilustrační foto
9. dubna 2018 - 10:15

Podle libanonské televize Al Mayadeen je pozoruhodné, že po útoku na letiště skupiny militantů „Islámského státu“ zaútočily na syrské síly. Ty útok odrazily.

Televize uvedla, že rakety letěly směrem přes libanonské území od Středozemního moře.

Následně ruské ministerstvo obrany obvinilo z útoku Izrael. "Dne 9. dubna byly mezi 3:25 a 3:53 (moskevského času) dvěma letadly F-15 izraelského letectva bez vstupu do syrského vzdušného prostoru napadeny z Libanonu 8 řízenými raketami letiště Tifor,"
uvedla zpráva.

Dříve agentura SANA s odkazem na vojenský zdroj informovala, že syrské systémy protivzdušné obrany při obraně sestřelily osm raket. Kolik z nich dosáhlo svého cíle nebylo dosud hlášeno. Podle SANA jsou mezi vojáky zabiti a zraněni.

Agentura informovala o tom, že útok na letiště byl údajně proveden americkými ozbrojenými silami. Mezitím v Pentagonu popřeli zapojení Spojených států do útoku na syrské letiště.

Sýrie obvinila Británii a USA z dodávek chemických zbraní teroristům!
Rusko: Takže USA připravují nový chemický útok na Sýrii!

Korespondent ruské agentury TASS sdělil, že velení izraelského letectva odmítlo komentovat zprávy o útoku na letiště v Homsu.

Izrael už na letiště T-4 útočil 10. února. Zástupce izraelské armády uvedl, že letectvo dvakrát napadlo pozemní cíle v Sýrii, jeden úder na íránská kontrolním bodem bezpilotních letadel na letecké základně v oblasti Palmyra (ve východní části Homsu), druhý - na čtyřech íránský osm syrských vojenských cílů v jižním země.

Před pár dny byla syrská armáda obviněna, že použila chemické zbraně proti ve městě Dúma, po níž podle „bílých přileb“ zahynuly desítky civilních obyvatel. Přestože to Rusko i Sýrie rozhodně popřely, prezident USA Donald Trump slíbil tvrdou odpověď. Spojené státy již zaútočily v dubnu loňského roku několika desítkami Tomahawků na leteckou základnu Šajrat, odkud měla syrská armáda použít chemických útok na město Chán Šajchún. Obvinění syrské armády z chemického útoku není dodnes prokázáno. Naopak Rusko opakovaně tvrdilo, že se chystá provokace militantů s použitím chemických zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, almayadeen.net, tass.ru, foto: arch.)