Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Rusko je šokováno pokrytectvím USA ohledně zákona o „cizích agentech“!

Rusko je šokováno pokrytectvím USA ohledně zákona o „cizích agentech“!

Prohlášení amerického ministerstva zahraničí k ruskému zákona o médiích-zahraničních agentech je pokusem otočit situaci vzhůru nohama, prohlásilo ruské velvyslanectví ve Washingtonu.

Ilustrační foto
29. listopadu 2017 - 11:05

„Prohlášení amerického ministerstva zahraničí je dalším příkladem dvojitých standardů a pokusem vše „obrátit vzhůru nohama" v tématu zahraničních agentů," citoval ruské velvyslanectví Interfax.

Předtím americké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž označilo ruský zákon o mediálních zahraničních agentech hrozbou svobodě projevu v Rusku. „Spojené státy naléhavě vyzývají ruské úřady, aby tuto legislativu nepoužívaly k omezení práce médií a svobody projevu", uvedlo. „Nová ruská legislativa, která umožňuje ministerstvu spravedlnosti označit média jako  „zahraniční agenty" a sledovat nebo blokovat některé internetové aktivity představuje další hrozbu pro svobodná média v Rusku," vyhlásilo americké ministerstvo zahraničí.

Přičemž to byla právě americká vláda, resp. Ministerstvo spravedlnosti, která jako první, a přes varování z ruské strany, bezdůvodně vnutila RT America a Sputniku zaregistrovat se jako „zahraniční agenti“ podle zákona z roku 1938 (jinak jim hrozila ztráta licence).


Podle ruských diplomatů, „ve Washingtonu, zdá se, je možné vystavit ruská média agresivním útokům a nepodloženým a absurdním obviněním“, a „v reakci očekávat od Ruska připravenost k vytvoření co nejvíce pohodlné pracovní prostředí americkým médiím“. Velvyslanectví poznamenalo, že „tato logika jednání vůči Rusku je neperspektivní"

Ruští diplomaté se domnívají, že ještě „není pozdě to napravit“. „Hru Washingtonu s nulovým součtem je stále ještě možné zastavit. A na začátku je nutné odstranit základní příčiny - pronásledování ruských médií ve Spojených státech,“ uvedlo velvyslanectví.

Rusko zdůraznilo, že „změny v ruské legislativě byly zavedené až po četných varováních americké straně nepřijímat restriktivní opatření“ vůči ruským médiím ve Spojených státech, ale americká vláda „opět zde prokázala, že si zvykla naslouchat jen sama sobě“.


Kromě toho mise Ruské federace poznamenala, že Rusko „dosud neobdrželo oficiální reakci na výzvu k zastavení provozu do USA přestěhovaného serveru ukrajinských extremistických internetových stránek „Mírotvůrce“,  „které obsahují informace o lidech nevyhovujících kyjevskému režimu, včetně novinářů USA a občanských aktivistech". A dodala, že jinak „všechny výroky USA o svobodě projevu jsou pouze prázdnými slogany“.

(kou, prvnizpravy.cz, interfax.ru, foto: arch.)