Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Kyjev trvale brání vyšetřování ohavného masakru v Oděse!

Rusko: Kyjev trvale brání vyšetřování ohavného masakru v Oděse!

V Kyjevě se tvrdošíjně brání vyšetřování tragédie v oděském Domě odborových svazů z 2. května 2014, a to umožňuje hovořit o zapojení ukrajinského vedení do těchto tragických událostí.

Oběti masakru v Oděse
2. května 2019 - 11:06

Uvedlo to v komentáři k pátému výročí tragédie ruské ministerstvo zahraničních věcí na svých internetových stránkách.

„Roky po tomto ohavném zločinu, jeho podněcovatelé a pachatelé dosud nebyli nalezeni. Navzdory výzvám mezinárodních organizací a nevládních organizací zabývajících se lidskými právy k důkladnému vyšetřování se tomu v Kyjevě tvrdošíjně brání,“ poukázala zpráva. „Zvláště cynický je fakt, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení nadále stíhají ty, kterým se podařilo uniknout z rukou fašistických zločinců,“ zdůraznilo prohlášení.

Slib mlčení dodržují západní „kurátoři“ Kyjeva. „Pro ně je zjevně nevýhodné přiznat, že pod jejich opatrovnictvím jsou „u kormidla“ země síly, jejichž ruce jsou potřísněné krví. Namísto toho, aby ukrajinské úřady skutečně našly a potrestaly ty, kteří jsou v Domě odborových svazů odpovědní za zvěrstva, pět let jsme od západních partnerů slyšeli jen argumenty o demokratické povaze jejich obvinění,“ napsalo rozhořčeně ruské ministerstvo zahraničí.

Ukrajina stále nevyšetřila masakr v Oděse, viníci uprchli ze země 

Ministerstvo vyjádřilo naději, že na Ukrajině budou vytvořeny podmínky, na jejichž základě budou moci orgány země provádět objektivní a nestranné vyšetřování událostí z 2. května 2014 v Oděse.

Dne 2. května 2014 v Oděse obklopili radikálové a zapálili budovu Domu odborových svazů, ve kterém byli příznivci federalizace Ukrajiny. 48 lidí se stalo oběťmi požáru, více než 200 bylo zraněno.

Žádný z údajných účastníků masakru nebyl potrestán a jeho objednavatelé a organizátoři dosud ještě nebyli označeni.

(kou, prvnizpravy.cz, mid.ru, foto: arch.)