Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Mayová nemá žádné důkazy o zapojení Ruska do případu Skripal!

Rusko: Mayová nemá žádné důkazy o zapojení Ruska do případu Skripal!

Britská premiérka Theresa Mayová nemá žádné důkazy o zapojení Ruska do otravy bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Theresa Mayová, britská premiérka
14. března 2018 - 04:20

„O tom jedu nikdo nic neví, pojďme mluvit čestně a objektivně, ani Theresa Mayová, která nemá skutečná fakta po ruce – někdo ji nepochopitelně informuje, a nepochopitelným způsobem,“ uvedla Zacharová v pořadu „60 minut“ na ruské televizi „kanál 1".

V pondělí odpoledne britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že do otravy agenta, který pracoval pro britské zpravodajské služby, bývalého plukovníka GRU Sergej Skripal nervově paralytickým plynem, je „vysoce pravděpodobně“ zapojen ruský stát. Do úterní noci dala Rusku ultimatum pro podrobné vysvětlení, jinak slíbila zavést ještě „závažnější opatření" proti Rusku, než dříve. Ve středu se uskuteční zasedání Britské rady pro národní bezpečnost ve věci „Skripal", po němž má Mayová předložit v parlamentu plánovaná opatření proti Rusku.

Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace označilo prohlášení Mayové ve věci „Skripal“ „cirkusovou show v britském parlamentu" a poukázalo na začátek další informační a politické kampaně založené na provokaci. Zároveň ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Londýn nepředložil žádné důkazy ani oficiální žádost v souvislosti s tímto případem. Dříve v pondělí ruský prezident Vladimír Putin poradil Britům, aby se vypořádali s otrávením Skripala na místě předtím, než se budou zabývat incidentem s Ruskem. Kvůli protestu ruské strany byl na MZV pozván také britský velvyslanec v Moskvě. Navíc ruské MZV podrážděně prohlásilo, že nikdo nebude dávat 24hodinové ultimatum zemi, jaderné mocnosti.

Analytik Sun: Británii neohrožuje Rusko, ale vlastní premiérka!

Theresa Mayová patří v Evropě k lídrům ostrých protiruských postojů a neustále tvrdí, že Rusko zasahovalo do voleb řady evropských zemí, ačkoliv proto nejsou žádné důkazy. A vzhledem k tomu, že ani na brexitu se nenašla výraznější "ruská stopa", vypadá tento případ opravdu jako na zavolanou.

Moskva upozornila, že se země pod mezinárodním dohledem zbavila všech chemických zbraní již loni, ovšem nervově paralitický agens může dnes vyrobit „jakákoliv laboratoř a kdekoliv“.

Zatímco se většina britských médií radostně zabývá obviňováním Ruska, část médií ale vznesla pochybnosti. Například Sky News položila otázku, jak má vlastně Rusko dokázat svoji neúčast na otravě bývalého agenta. Stejně tak je pro televizi divné, že by Moskva riskovala konflikt s Londýnem 100 dní před mítrovstvím světa ve fotbale a volbou ruského prezidenta.

Mezitím britský mediální regulátor zaslal vedení ruské televize RT dopis, v němž upozorňoval na možné snakce včetně ztráty licence. Okamžitou odpovědí ruského MZV bylo, že v takovém případě ztratí všechna britská média licenci pracovat v Rusku.


Skripal a jeho dcera bylo objeveni 4. března v bezvědomém stavu v Salisbury. Podle britské vlády byli otráveni nervovým agentem ruského původu. Spolu s nimi byl zraněn jeden policista. Skripal získal v Británii azyl po výměně agentů mezi Ruskem a Spojenými státy v roce 2010, kdy bylo do Ruska převedeno deset lidí včetně Anny Chapmanové.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)