Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Rusko na přehlídce poprvé ukáže své bezpilotní systémy

Rusko na přehlídce poprvé ukáže své bezpilotní systémy

18. dubna 2018 ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že výroční vojenská přehlídka v Moskvě, připomínající sovětské vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, ukáže nové zbraně.

Jeden z dronů
25. dubna 2018 - 06:20

Šojgu dále poznamenal, že poprvé se objeví spolu s dalšími pozemními a vzdušnými zbraněmi "multifunkční robotický systém Uran-9, multifunkční robotizované vozidlo Uran-6 a bezpilotní systém  krátkého doletu Korsar".

Dny vítězství jsou v Rusku opět v kurzu a po krátké přestávce se konají každoročně. Armáda zde představuje nové a staré zbraně, od druhé světové války až po nejnovější bojové vozy, rakety a bojové letouny.

Bylo pravděpodobně jen otázkou času, než Rusové budou předvádět své bezpilotní vojenské systémy.

Během posledních několika let Ruská federace udělala velké pokroky při vývoji široké škály leteckých, pozemních a námořních dronů. Bezpilotní letecké drony byly rozsáhle využívány v ruských bojových operacích. Rostoucí počet neozbrojených pozemních dronů provádí odminování a pozorovatelské mise.

To je důvod, proč je rozhodnutí Ruska předvést tyto konkrétní bezpilotní systémy tak zajímavé. Ze tří nových zbraních, o kterých Šojgu mluvil, byl použit zatím neozbrojený Uran-6,  zejména v Sýrii.

Uran-9 prochází testováním a hodnocením ruského ministerstva obrany. Vzhledem k jeho vzhledu, vypadá jako malý tank, se toto bezpilotní pozemní vozidlo (UGV) často objevuje na různých domácích a mezinárodních výstavách.

Bezpilotní letecký dron (UAV) Korsar je prakticky neznámý. V letech 2015 a 2016 Kreml oznámil, že výroba bude zahájena v roce 2017. Výrobce UAV však zřejmě nezačal hromadnou výrobu do roku 2018.

NI označil země, které budou mít nejsilnější armády na světě!


Předpokládá se, že Rusko provozovalo velkou flotilu UAV na Ukrajině a v Sýrii – letouny s krátkým doletem Eleron-3 a dálkový Orlan-10 a Forpost, který je licencovanou kopií izraelského vyhledávače.

Přestože ruská armáda používala v Sýrii mnoho pozemních dronů, většina z nich není velká a není vhodná pro veřejnou prezentaci. Ve skutečnosti Rusko nyní posuzuje dvě pozemní bezpilotní vozidla "Soratnik" a "Nerehta" střední velikosti, které byly testovány a jsou připraveny k použití. Nepřítomnost těchto dvou vozů na přehlídce je také překvapivý, protože od roku 2016 jsou aktivně inzerovány.

Rusko motivuje studenty k vývoji podvodních dronů

V květnu roku 2018 se objeví také další bezpilotní systém - UAV „Orion-E“ s dlouhým doletem, který byl s velkou slávou představen  veřejnosti na veletrhu v roce 2017.

Volba jednoho bezpilotního systému ve prospěch druhého může být motivována logistikou, vnitřní politikou a dalšími faktory. Nicméně, výběr neznámého UAV, který na rozdíl od ostatních nemá za sebou skutečné nasazení,  naznačuje, že je Rusko připravuje pro další přehlídky.

Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Ázerbájdžán, Čína a Írán patří mezi rostoucí počet národů, které na svých vojenských přehlídkách vystavovaly domácí ale i dovezené bezpilotní vojenské systémy.

9.květen 2018,  to rozhodně není poslední den, kdy Rusko bude demonstrovat své vojenské systémy, vzhledem k tomu, jak velké prostředky dává na jejich vývoj, výrobu a využití.


(rp,prvnizpravy.cz,warisboring,foto:arch.)