Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Rusko navrhlo zakázat USA pořádání mezinárodních sportovních soutěží!

Rusko navrhlo zakázat USA pořádání mezinárodních sportovních soutěží!

Moskva vyzvala mezinárodní sportovní federace, aby zakázaly USA pořádat soutěže, uvedla mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharová na briefingu, který je k dispozici na Facebooku ministerstva.

Ilustrační foto
6. července 2018 - 11:05

Podle ní je to kvůli vízové politice Spojených států. „Neschopnost vydávat víza pro naše sportovce, kteří mají oficiální pozvánky na akce, je zjevnou diskriminací sportovců a země, a, samozřejmě, že úder mezinárodnímu sportu,“ poukázalo ministerstvo zahraničních věcí.

Podle Zacharové je obtížné říci, co je cílem těchto opatření: zbavit se soupeřů nebo upozornit na politiku. Ale nakonec to povede k izolaci samotných USA, včetně sportovního světa, uvedla.

„Dnes se to týká ruských sportovců, zítra to učiní ostatním," upozornila Zacharová. „Dokud se taková situace nezmění, navrhujeme, aby mezinárodní sportovní federace upustily od udělení práva Spojeným státům pořádat soutěže." Dodala, že je nemožné podřídit se státu, který nehraje podle pravidel, a který rovněž propojuje sport a politiku.


Zástupkyně ruského MZV poznamenala, že proces vydávání amerických víz v Rusku je prakticky zablokován, doba čekání na vízové rozhovory dosahuje 10 měsíců. V této situaci jsou obyčejní turisté i sportovci.

V dubnu americké velvyslanectví v Moskvě odmítlo pořádat vízové rozhovory s týmem zápasníků ve volném stylu, který měl odjet na mistrovství světa v Iowě. V červnu obdržely podobné odmítnutí týmy v koňské a plachetní disciplíně, přestože byly všechny dokumenty předloženy tři až čtyři měsíce před turnajem, dodala Zacharová.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)