Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko nezaplatí poplatek Radě Evropy a neúčastní se PACE!

Rusko nezaplatí poplatek Radě Evropy a neúčastní se PACE!

Rusko letos nezaplatí poplatek Radě Evropy: země si nebude kupovat vstupenku na film, na který se nedívá, prohlásil místopředseda ruské Státní dumy Pjotr Tolstoj.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy
18. ledna 2019 - 04:20

„Rusko si nebude kupovat vstupenku na tento film, na který se v kině nebude dívat, a proto nebude platit za svoji neúčast," řekl Tolstoj novinářům, uvedla RIA Novosti.

Podle něj jsou důsledky neúčasti Ruské federace na práci Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) mnohem hlubší než důsledky ekonomické, zejména to způsobuje, že organizace „poškozuje" vztah k Evropské unii.

„Rada Evropy je stále organizace, jejímž cílem je sjednotit kontinent od Atlantiku k Tichému oceánu. Neúčasti Ruska v Radě Evropy činí tuto organizaci vadou ve vztahu k EU, která zahrnuje většinu členů Rady Evropy. Jak přiznávají naši kolegové z PACE, uvolňuje se vakuum pro rusofobii, která byla v posledních letech implementována do současné práce formou různých prohlášení a usnesení," zdůraznil politik.

Vedoucí výboru pro mezinárodní záležitosti Dumy Leonid Sluckij dodal, že návrh stanoviska byl přijat na schůzi výboru v úterý poznamenal, že dolní komora parlamentu nevidí žádný důvod pro obnovení příspěvku v PACE.

„Nedostanou peníze, pokud nebudou přijata nějaká zvláštní rozhodnutí ... Ale i když to není naše kompetence, v návrhu našeho prohlášení zmíníme, že kromě našeho návratu do PACE k plné účasti na jeho práci, nevidíme existují také důvody pro revizi předchozího rozhodnutí o omezení příspěvku," řekl Sluckij.


Výbor pro zahraniční věci Státní dumy zároveň doporučil, aby v roce 2019 nebyla poslána ruská delegace do PACE. Dříve se Tolstoj a předseda mezinárodního výboru Rady federace, Konstantin Kosačov, zúčastnili konzultací s vedením PACE v Ženevě.

Rusko se odmítlo účastnit PACE v roce 2014 kvůli omezení pravomocí delegace Ruské federace v souvislosti se sankcemi uloženými ruským poslancům po připojení Krymu k Ruské federaci. Místopředseda Státní dumy Ivan Melnikov předtím řekl, že dolní komora parlamentu ve čtvrtek přijme prohlášení o své možné účasti na činnosti shromáždění.


Koncem června roku 2017 vešlo ve známost, že Moskva pozastavuje platbu svého příspěvku do Rady Evropy kvůli neúčastní delegace Ruské federace na práci PACE. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland na začátku října s odkazem na statut organizace, připomněl, že pokud země neuhradí své příspěvky po dobu dvou let, statutární orgán - výbor ministrů - může zvážit vyloučení této země. Dvouleté období tedy pro Rusko končí koncem června 2019.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)