Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Rusko posiluje raketové systémy S-400 a vyvíjí nový S-500

Rusko posiluje raketové systémy S-400 a vyvíjí nový S-500

Protiletadlové raketové komplexy S-400 začaly dostávat do výzbroje rakety schopné ničit cíle v blízkém kosmickém prostoru, oznámil na rozhlasové stanici Echo Moskva velitel vojsk protivzdušné a protiraketové obrany generálporučík Viktor Gumennyj.

Raketový systém S-400
9.duben 2017 - 11:03

„Končí vývojová a konstrukční práce a v poslední době přebíráme nové rakety, které nám umožní práci mj. v blízkém kosmickém prostoru, na velké vzdálenosti a velkými rychlostmi", řekl Gumennyj.

S-400 Triumf Je určen k likvidaci moderních i pokročilých prostředků vzdušného napadení jako jsou taktické a strategické bombardéry, taktické balistické střely a balistické rakety středního dosahu, hyperzvukové vzdušné cíle, ale i letadla včasné výstrahy. Vysoký stupeň automatizace umožnil výrazně snížit obslužný personál.

S-400 je jediný systém, který je schopen selektivně pracovat až se čtyřmi různými typy raket, které mají rozdílnou startovací hmotnost a dálkový dosah, čímž dokáže vytvořit vrstvenou obranu. Jedná se o 40N6 extrémně dlouhého dosahu, 48N6 dlouhého dosahu a střelu 9M96 středního doletu. Každá ze střel má jiné schopnosti.

Ruská fregata „Admirál Grigorovič“ se vrátila do Středozemního moře

S-500
Podle vrchního velitele generálplukovníka Viktora Bondareva dostanou vzdušné a kosmické síly (VKS) v blízké době do výzbroje nové systémy S-500.

„Ročně dostáváme pět kompletů protiletadlových raketových systémů S-400 a nové radary — toto tempo nám vyhovuje, probíhá další vývoj, s průmyslem nestojíme na místě, urychleným tempem se vyvíjí nejnovější systém S-500, a v nejbližší době přijde do výzbroje vojsk protivzdušné obrany", řekl vrchní velitel.

Nový ruský protivzdušný raketový systém S-500 Prometheus (nebo také Triumfator-M) využije, stejně jako americký protiraketový systém THAAD, princip tzv. „kinetického útoku“. To znamená, že ke zničení cíle bude využita pouze kinetická energie střely (bez výbušné náplně). Rychlost letu antiraket (již využívaných v systému S-400 – pozn. překl.) 77N6-N a 77N6-N1 se přitom pohybuje mezi 5 a 7 km/s, což jim umožňuje efektivně zasahovat všechny rychle se pohybující cíle včetně křídlatých raket.

Američtí odborníci přiznali, že perspektivní ruský protivzdušný raketový komplet S-500 Prometheus bude hrozbou pro americké stíhací letouny, strategické bombardéry, letouny AWACS, křídlaté rakety a také pro umělé družice.

(rp,prvnizpravy.cz,eurasia,foto:arch.)