Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

Rusko potvrdilo, že se Američané snaží napadnout jeho infrastrukturu!

Rusko potvrdilo, že se Američané snaží napadnout jeho infrastrukturu!

Rusko eviduje pokusy amerických zpravodajských služeb k provádění kybernetických útoků proti ruským systémům infrastruktury, uvedl zdroj ve vedení jednoho ruského bezpečnostního resortu agentuře RIA Novosti.

Donald Trump, prezident USA
18. června 2019 - 10:15

Komentoval tak na žádost agentury informaci, kterou New York Times zveřejnil 15. června o zvýšení kybernetických útoků USA proti Rusku ze strany bezpečnostních služeb, a potvrdil tyto útoky.

Podle něj se v posledních letech zahraniční tajné služby snaží proniknout do ruských systémů řízení infrastruktury se zvyšující se aktivitou. Jedná se především o dopravu, bankovnictví a energetiku.

„Takové pokusy vidíme a zaznamenáváme,“ dodal zdroj. „Nicméně tyto akce se nám daří neutralizovat,“ řekl.

Na otázku, zda by se takové pokusy daly nazvat prvky kybernetické války, odpověděl kladně.


Jeho slova potvrdil i šéf ruské FBS Sergej Naryškin: "Ano. naše služby zaznamenávají pravidelné pokusy útoků na různé systémy, včetně a především na informační systémy orgánů státní moci."

Minulý víkend noviny New York Times napsaly, že americké zpravodajské agentury se účastnily zavádění škodlivého softwaru do ruských energetických systémů. Americký prezident Donald Trump odmítl tvrzení novin, označil autory za „nepřátele lidí“ a poznamenal, že vydání takové „nepravdivé historie“ je „de facto zradou kdysi velkých novin“.

Následně na svém Twitteru americký prezident požadoval, aby NYT zveřejnily zdroj svých informací. „V New York Times je příběh amerických útoků na ruskou mocnickou síť falešnou zprávou, upadající New York Times to ví. Musí okamžitě odhalit své zdroje, které, pokud vůbec existují, nepochybuji o tom, že jsou falešné,“ napsal Trump.

Odhalení New York Times naprosto nabourává Amerikou rozšiřované tvrzení, že za všemi hackerskými útoky stojí Rusko (jeden z oblíbených a vyvrácených hoaxů bylo právě tvrzení, že Rusko nabouralo energetickou síť v USA).  Naopak staví do ostrého světla „agresivní“ a nepřátelskou politiku Washingtonu rozpoutávající kybernetickou válku a samotného Trumpa do nelehké situace.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)