Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Rusko-turecká dohoda Západu nevyhovuje, proto straší další válkou

Rusko-turecká dohoda Západu nevyhovuje, proto straší další válkou

Francouzský ministr Jean-Yves Le Drian nedlouho poté, co přiznal, že Západ má strach z porážky militantů v Idlibu, vystoupil na VS OSN s varováním „permanentní války“ v Sýrii.

Jean-Yves Le Drian, francouzský ministr zahraničí
26. září 2018 - 03:20

Podle francouzského ministra obsahuje dohoda, které dosáhli Putin a Erdogan, mnoho nedostatků, včetně nedostatečné podpory ze strany syrské vlády.

Jak řekl Jean-Yves Le Drian, Francie je přesvědčena, že pokud Rusko nepřistoupí na jednoměsíční  příměří v Idlibu, aby mohlo dojít k širší politické dohodě za podpory OSN, tak hrozí riziko nekonečné války.

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton se také zmínil o riziku "nekonečného, hrozného konfliktu" a slíbil, že americké jednotky neopustí Sýrii, dokud íránské jednotky a jejich spojenci neudělají to samé. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že tento problém vznese, když se tento týden setká s ruským ministrem Sergejem Lavrovem v New Yorku.

Yves Le Drian  poznamenal, že Francie je připravena podpořit nabídku Turecka, aby získala souhlas od OSN k dohodě o Idlibu, ale pouze pokud bude zahrnovat širší politické plány na ukončení občanské války, která trvá už osm let.

 
Podle Le Driana rusko-turecká dohoda  "nedokáže ukončit válku a my nemáme žádnou záruku, že syrská vláda dohodu splní."
 
"Odpovědnost Bašára Asada, stejně jako těch, kteří ho podporují, je zahájit politické jednání o ukončení tohoto konfliktu. V opačném případě riskujeme, že půjdeme do jakési trvalé války v tomto regionu, "řekl francouzský ministr.
 
(rp,prvnizpravy.cz,theguardian,foto:arch.)