Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Rusko-USA k Venezuele: Neshodli jsme se, ale jednání bylo pozitivní

Rusko-USA k Venezuele: Neshodli jsme se, ale jednání bylo pozitivní

Nedávné setkání (19.března) Elliota Abramse, zástupce Washingtonu ve Venezuele, s ruským náměstkem ministra zahraničí, zřejmě přineslo nějaké ovoce. Přinejmenším to můžeme pochopit z prohlášení Elliota Abramse po tomto setkání.

Elliot Abrams, zástupce Washingtonu ve Venezuele
22. března 2019 - 06:20

„Nedosáhli jsme" setkání mysli ", ale věřím, že jednání byla pozitivní v tom smyslu, že obě strany nyní lépe chápou své postoje," řekl diplomat.

Plány „Říše“ převzít kontrolu nad všemi prostředky venezuelského státu jsou neměnné. Všechny možnosti jsou na stole, aby se tento cíl stal realitou. Pokud dialog může vést k mírovému přechodu od bolívarského socialismu k světovému kapitalismu, bude vítán. Budou-li sankce v různých formách nutit lidi bojovat proti své vládě, budou zachovány až do změny režimu. Pokud tyto kroky nepovedou k sledovaným cílům, pak bude následovat vojenský zásah. Bude se moci počítat s podporou tzv. Limské skupiny a vojenskou účastí vlád Kolumbie a Brazílie.

Na druhé straně, většina lidí Venezuely podporuje i s výhradami, svou legitimní vládu, pod vedením Nicoláse Madura. Armáda je silnou odpovědí na všechny intervencionistické iniciativy Říše. Nicolás Maduro se může spolehnout na armádu, která odolala lákavým nabídkám nepřítele a podporuje dále  bolívarskou revoluci. Svrchovanost a nezávislost tvoří lidé a nikdo jiný. V tomto boji nejsou sami. Rusko a Írán mimo jiné odpovídají kladně na žádost legitimního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, aby se připojily k této nevyhnutelné konfrontaci.


Ve stejný den, kdy došlo k setkání Elliota Abramse, zástupce Washingtonu ve Venezuele, s ruským náměstkem ministra zahraničí,  učinily Rusko a Írán také společné prohlášení.

"V dokumentu jsou Írán a Rusko opatrní, pokud jde o legitimitu samozvaného prezidenta Juana Guaidóa a znovu opakují, že odmítají neustálou agresi americké vlády proti Venezuele."

Rusko oznámilo, že zásah Spojených států komplikuje situaci ve Venezuele. Mezitím Írán oznámil svou vojenskou podporu vládě Nicoláse Madura, pokud to bude nutné. Obě země uznávají prezidenta Madura za legitimního prezidenta, voleného lidmi v květnu 2018.Co můžeme očekávat?

S takovými partnery je samozřejmě všechno možné. Existují však některé faktory, které tento proces zpomalují. Každý ví, že pozice prezidenta Trumpa je poněkud křehká a že jeho nepřátelé jsou stále více útočnější. Dobrodružství nejisté války proti Venezuele, silně podporované Ruskem, Íránem a Kubou, se může změnit ve skutečnou katastrofu. Už nejsme v roce 1962, v době raketové krize na Kubě. V kontextu dnešního dne jsou USA špatně připraveny na to, aby si stěžovaly na ruskou a íránskou vojenskou přítomnost ve vodách Venezuely. Spojené státy jsou zodpovědné za řetězec raket kolem Ruska a Asie, kolem Číny a Severní Koreje.

Zajímalo by mě, píše autor článku, jestli nedávná prohlášení New York Times o pachatelích, kteří zapálili nákladní auta s humanitární pomocí a CNN o neúspěšné vraždě (4. srpna) prezidenta a jeho stráže, nejsou spojeny s kampaní očerňující prezidenta Trumpa. Tato dvě média, velmi důležitá, totiž ukazují na jeho lži a neúspěchy jeho intervencí ve Venezuele.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)