Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: USA poprvé uznaly používání chemických zbraní teroristy!

Rusko: USA poprvé uznaly používání chemických zbraní teroristy!

Americké ministerstvo zahraničí poprvé potvrdilo nejen přítomnost, ale i používání chemických zbraní teroristy v Sýrii. To ale také mění pohled na chemický útok v Chan Šajchúnu.

Igor Konašenkov, zástupce ruského MO
20. října 2017 - 04:20

Oznámil to v pátek oficiální představitel ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov, když komentoval příslušné zveřejnění amerického ministerstva.

„Americké ministerstvo zahraničí na svých oficiálních internetových stránkách vypracovalo velmi důležité prohlášení s vysvětlením, proč není žádoucí, aby američtí občané cestovali do Sýrie, a to zejména do Idlibu. Text podrobně vysvětluje, že v uvedené provincii operuje teroristická skupina "Hayat Tahrir al-Sham“ spojená s „Džebhat an-Nusrou“, která používá „střelnými a těžkými zbraněmi, improvizovanými výbušnými zařízeními a chemickými zbraněmi“. Chci obrátit pozornost na to, že se jedná o první oficiální uznání ministerstva zahraničí nejen přítomnosti, ale zejména, a to zdůraňuji, že teroristé „Džebhat an-Nusra“ používají chemické zbraně v této části Sýrie ke spáchání teroristických činů, před čímž jsme opakovaně varovali, a to na všech úrovních,“ řekl Konašenkov.


Generál připomněl, že v provincii Idlib je znám pouze jeden případ použití chemických zbraní - v Chan Šajchúnu, z něhož USA obvinily vládní vojska. „A byl zorganizován militanty, jak lze vyrozumět z amerického ministerstva zahraničí, z „Džebhat-an-Nusra“, kterou nazvali „umírněnou opozicí,“ cituje zástupce ruského ministerstva obrany agentura TASS.

„Nyní to, na základě oficiálního prohlášení amerického ministerstva zahraničí, všechno do sebe zapadlo: v Idlibu operuje spojená s „Al-Káidou“ teroristická skupina „Džebhat-an-Nusra“, která nejen vlastní, ale používá chemické zbraně proti civilistům," zdůraznil.


Konašenkov se v této souvislosti také vyjádřil k americkému raketovému útoku na syrskou leteckou základnu, která byl provedena podle americké strany, v důsledku údajného použití chemických zbraní ze strany vládních sil v syrském Chan Šajchúnu. „Jen není jasné, proč Washington potřeboval tak hřmotný útok drahými řízenými střelami „Tomahawk“ na syrskou leteckou základnu Šajrat. Ve skutečnosti mohly být spáleny desítky milionů dolarů užitečně - způsobit rány teroristům „Džebhat-an-Nusra,“ dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)