Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Rusku dochází trpělivost: Putin nařídil připravit sankce proti Kyjevu!

Rusku dochází trpělivost: Putin nařídil připravit sankce proti Kyjevu!

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal vyhlášku o zvláštních ekonomických opatřeních ve vztahu ke Kyjevu, uvedly podle RIA Novosti internetové stránky Kremlu

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
23. října 2018 - 10:15

Jedná se o reakci na „jednání Ukrajiny, která jsou v rozporu s mezinárodním právem, spojená se zavedením omezujících opatření (sankcí) proti občanům a právnickým osobám Ruské federace".

Zdůrazňuje se, že Moskva zruší zvláštní ekonomická opatření, pokud Kyjev ukončí sankce proti Rusům a ruským společnostem.


Vláda má za úkol vypracovat opatření a určit seznam osob, na které se vztahuje.

Dosud pouze Kyjev vyhlašoval jednostranné sankce proti Rusku a na mezinárodním poli stále požaduje nejen prodloužení opatření proti Moskvě, ale také jejich zpřísnění.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se zhoršily po převratu na Ukrajině, návratu Krymu do Ruska a začátku konfrontace v Donbasi.

V lednu 2015 přijala ukrajinská Nejvyšší rada prohlášení, v němž se Rusko nazývá „zemí agresora". Kyjev opakovaně obviňuje Moskvu, že se zasahuje do záležitostí Ukrajiny, zejména účasti na konfliktu na jihovýchodě země, ze špionáže, kybernetických útoků a dokonce i dodávek ukrajinských raketových motorů do KLDR.

Moskva opakovaně uvedla, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu a má zájem o překonání politické a hospodářské krize v Kyjevě.

Ukrajina uložila sankce proti ruským společnostem a jednotlivcům a pravidelně doplňuje seznam. Naposledy se to stalo v září: sankce vyhlásila proti „Ruské železnice Logistika“, „Promkompleksplast“ a „Gas-Holder“.

Kromě toho se Ukrajina v srpnu připojila k rozhodnutí EU zahrnout šest ruských společností do seznamu sankcí v souvislosti s výstavbou Krymského mostu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)