Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Ruský analytik připustil, že Rusko a Spojené státy jsou blízko k válce!

Ruský analytik připustil, že Rusko a Spojené státy jsou blízko k válce!

Situace ve vztazích mezi Ruskem a Spojenými státy na pozadí událostí v Sýrii je na pokraji vojenského střetu, situace je dnes mnohem horší, než tomu bylo během války ve Vietnamu nebo v době kubánské krize.

Ilustrační foto
12. dubna 2018 - 10:15

Uvedl to ředitel Institutu studií USA a Kanady studií Valerij Garbuzov.

„Situace je natolik kritická, dokonce snad kritičtější než v letech vietnamské války nebo během kubánské raketové krize. Kdysi bylo všechno zamaskované, a nyní jsou přímé hrozby a dokonce není ani strach z přímého střetu (mezi Ruskem a USA)," řekl Garbuzov RIA Novosti.

Podle něj, když nejsou vědomi nebezpečí, „pak se něco může stát". Podle politologa se situace rychle zostřuje. „Zakončí se to nakonec přímým střetem mezi Ruskem a Spojenými státy? - chci věřit, že ne," uvedl Garbuzov.

„Pokud se Rusko říká, že to bude sestřelovat americké rakety, tak ruská armáda bude sestřelovat americké rakety - to je už na hraně. A když Syřané budou sestřelovat naší technikou americké rakety – bude to také na hraně,“ řekl expert.

NI: Jaké zbraně mohou použít proti sobě USA a Rusko v Sýrii?

Jak se Garbuzov domnívá, celá „syrská historie" vstoupila do fáze boje o budoucnost Sýrie. Podle jeho názoru začala „klíčová etapa" boje o to, čí sférou vlivu bude Sýrie.

„Je jasné, že Rusko bude podporovat (syrského prezidenta) Bašára Asada, a Spojené státy udělají vše pro to, aby se tak nestalo. A situace se jen zostřuje. Přičemý dnes nikdo nemluví o nějakém východisku nebo vyhlídkách na dosažení dohody,“ upozornil Garbuzov.

Ruský velvyslanec v Libanonu Alexander Zasypkin ve středu řekl, televiznímu kanálu „Al-Manar“, že si Rusko si vyhrazuje právo sestřelit všechny rakety a zničit zdroje palby v případě americké agrese proti Sýrii. Později americký prezident Donald Trump napsal na Twitteru, že Rusko by mělo být připraveno sestřelovat střely poslané na Sýrii. Podle něj by měla být Ruská federace připravena, protože rakety budou „dobré, nové a chytré".

Předtím Západ obvinil Damašek z chemického útoku v syrském městě Dúmě ve Východní Ghutě. Moskva popřela informace o chlórové bombě údajně propuštěné syrskou armádou. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem kampaně o použití toxických látek syrskými jednotkami je - ochrana teroristů a odůvodnění možného vojenského úderu zvenčí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)