Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Ruský diplomat: Pokud Írán napadne Izrael, tak Moskva podpoří Izrael

Ruský diplomat: Pokud Írán napadne Izrael, tak Moskva podpoří Izrael

Kdyby Írán napadnul Izrael, tak Moskva bude stát na straně židovského státu, řekl Leonid Frolov, ruský diplomat v Izraeli.

Izraelská stíhačka
19. února 2018 - 06:20

"V případě agrese proti Izraeli nejenže budou Spojené státy stát na izraelské straně, ale také Rusko bude na izraelské straně," řekl Leonid Frolov, náměstek ruského velvyslance v Izraeli. "Mnoho našich krajanů žije v Izraeli, a Izrael je obecně přátelský národ, a proto nedovolíme žádnou agresi proti Izraeli."

Přesto v rozhovoru, který se uskutečnil na ruském velvyslanectví v Tel Avivu, Frolov zpochybňuje izraelské tvrzení, že Írán stojí za vpádem dronu na území Izraele a navrhuje izraelským zpravodajským agenturám spolupracovat se svými syrskými protějšky.

"Určitě podporujeme právo Izraele na obranu a akce izraelských pilotů jsou naprosto správné," řekl k incidentu na severu Izraele, během níž byl izraelský stíhací letoun sestřelen syrskou protiletadlovou baterií a dva piloti byli zraněni.

"Určitě litujeme, že během incidentu byli dva izraelští piloti zraněni," řekl Frolov. "Jménem ruského velvyslanectví přejii rychlé zotavení zraněným pilotům."


Rusko je pevným spojencem Íránu i Sýrie, pomáhá oběma zemím v jejich úsilí pomoci syrskému režimu odradit povstalce, kteří se pokoušejí zlikvidovat prezidenta Bašára Asada v krvavé sedmileté občanské válce.

"Sýrie je svrchovaná země a také syrský lid má právo na sebeobranu," řekl Frolov.

Izrael opakovaně uvedl, že udělá vše, co je zapotřebí, aby se zabránilo íránským snahám o to, aby v Sýrii Irán založil vojenskou základnu.

„Izraelský požadavek, aby Iránu nebylo umožněno založit vojenskou základnu v Sýrii, je naprosto legitimní", řekl Frolov.

„Moskva souhlasí s tím, že íránské síly musí opustit Sýrii, jakmile skončí krvavá občanská válka a vytvoří se nová demokratická vláda,“ řekl Frolov,“ mezitím se však protivládní rebelové nebo "teroristé" pokoušejí destabilizovat Sýrii“ a vybídnul Asada, aby pozval irácké síly, aby jim pomohly porazit nepřátele. Rusko je přesvědčeno, že veškerý zahraniční vojenský personál opustí zemi, jakmile bude obnoven klid.

„Ve snaze zabránit „zakořenění“ Íránu v Sýrii by měl Izrael "mít užší vztahy se syrskými tajnými službami", pokračoval Frolov, "Izrael je obklopen mnoha nepřátelskými státy. To ale nebrání izraelskému vedení, aby oznámilo, že jejich tajné služby mají například kontakty se svými protějšky ze Saúdské Arábie nebo Kataru. "

Netanjahu: Izrael nedovolí Íránu posílit jeho postavení v Sýrii

"Jsem přesvědčen, že každé UAV (bezpilotní letadlo), které zasahuje do izraelského vzdušného prostoru, musí být sestřeleno. Bylo by dokonce lepší zachytit UAV bez toho, že by bylo zničeno a zjistit, kdo ho vyrobil, komu patří, " řekl Frolov.

Co by ale Iránci získali vysláním dronu do Izraele? Konkrétně, Íránci určitě vědí, že bude sestřelen.

"Iránci se mohou obvinit z mnoha věcí, ale nejsou hloupí," pokračoval Frolov, "vědí, co by se stalo, kdyby poslali do Izraele drone. Nikdo nepochybuje o tom, že Izrael má schopnost porazit íránské vojenské síly v Sýrii. Ale nechceme bez důkazu předpokládat, že Íránci v Sýrii jsou šílení. "

„Jeruzalém obvykle informuje Moskvu před zahájením operací v Sýrii, a proto bylo nepravděpodobné, že by někteří Rusové byli sobotními izraelskými útoky ohroženi,“ upřesnil Frolov.

Na otázku, zda Rusko dává Izraeli pro tyto útoky zelené světlo, odpověděl: "Nemyslím si, že Izrael je typ země, která přijímá pokyny nebo čeká na zelené světlo."

(rp,prvnizpravy.cz,timesofizrael,foto:arch.)