Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

SANA: Americké vrtulníky evakuovaly vůdce IS z Deir az-Zouru!

SANA: Americké vrtulníky evakuovaly vůdce IS z Deir az-Zouru!

Vrtulníky USA evakuovaly vůdce „Islámského státu“ z provincie Deir az-Zour do provincie Hasakah na severovýchodě Sýrie, oznámila syrská agentura SANA.

Ilustrační foto
30. prosince 2017 - 07:25

Podle zdrojů agentury, v noci z 28. prosince se vzneslo do vzduchu několik strojů v severních oblastech Deir az-Zour, letící v malé výšce nad táborem Es-Sad a přistály poblíž přehrady El Basel na jih od města Hasaka.

Podle agentury, na palubě byli velitelé IS, kteří uprchli k Sýrským demokratickým silám, podporovaných Spojenými státy. Tvrdí se, že toto není první případ, kdy vrtulníky USA evakuovaly pohlaváry teroristické skupiny.


V listopadu několik obyvatel Majadinu sdělilo RIA Novosti, že dva týdny před zahájením útoku  syrské armády k osvobození města, vyvezly americké vrtulníky zahraniční pohlaváry IS.

Kromě toho, podle vojensko-diplomaticko zdroje, v srpnu letectvo Spojených států pomohlo k přesunu na sever Sýrie více než dvacet polních velitelů a bojovníků blízkých „Islámskému státu“, kteří se nacházeli v blízkosti města Deir az-Zour. V koalici vedené USA označila tuto informaci za  nepravdivou.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Washington z imitace boje proti terorismu. Američané odmítli udeřit na ustupující teroristy u města Al-Bukemal, protože prý ozbrojenci „dobrovolně v směřují do zajetí“ a oháněli se ustanovením Ženevské úmluvy „o zacházení s válečnými zajatci.“ Následně se ale ruská obrana podivila, že právě z oblastí pod kontrolou USA útočí teroristické skupiny na syrskou armádu.


Navíc Rusko obvinilo Spojené státy, že u uprchlického tábora v provincii El Hasek provádí výcvik militantů, jejichž páteř tvoří nejméně 400 teroristů „Islámského státu", kteří byli v říjnu s podporou Spojených států evakuováni z Rakky.

(kou, prvnizpravy.cz, sana.sy, ria.ru, foto: arch.)