Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Sarradž varoval Evropu před 800 tisíci možných uprchlíků z Libye!

Sarradž varoval Evropu před 800 tisíci možných uprchlíků z Libye!

Šéf libyjské národní akční vlády (PNA), Faíz Sarradž, obvinil velitele libyjské národní armády, Chalifa Haftara ze zrady, a také varoval, že v důsledku libyjské krize se do Evropy může dostat 800 000 migrantů, včetně teroristů.

Faíz Sarradž, šéf libyjské vlády v Tripolisu
16. dubna 2019 - 11:05

Vůdce mezinárodně uznávané vlády v rozhovoru s italskými novinami la Repubblica a Corriere della Sera apeloval na opatření na záchranu civilního obyvatelstva a na zastavení Haftarovy agrese, „muže, který zradil Libyi a mezinárodní společenství".

„Nejen 800 tisíc migrantů je potenciálně připraveno k odchodu, ale také Libyjci prchající před touto válkou. Teroristé Islámského státu se opět stali aktivními na jihu Libye,“ citovala Sarradže la Repubblica.

Podle něj Haftar vede válku proti civilnímu obyvatelstvu, které se proti němu chrání spolu s ozbrojenými silami řízenými Tripolisem. „Napadají civilní objekty, silnice, školy, domy, letiště a zdravotnická zařízení: sanitky a nemocnice. Generál Haftar říká, že útočí na teroristy, ale tady jsou jen civilisté," řekl Sarradž italským novinám.


Prohlášení Sarradže následovalo v den návštěvy ministra zahraničních věcí Kataru Mohammeda Al Thaniho a místopředsedy vlády libyjského PNS Ahmeda Maitiga, který se má sejít s předsedou vlády a italským ministrem zahraničí, aby projednal situaci v Libyi.

Itálie se pokouší převzít roli prostředníka při řešení libyjské krize. Šéf italské vlády Giuseppe Conte minulý týden přijal delegaci Haftara a obdržel od něj osobní vzkaz.

V pátek Conte vytvořil krizový kannet pro Libyi, který má sledovat vývoj krize v severoafrické zemi. Nový kabinet bude k dispozici všem dotčeným útvarům, aby koordinovaly úsilí o vyřešení líbyjské věci.

Podle Conteho je krize v Libyi pro Itálii strategickou otázkou a on sám udržuje stálý kontakt se všemi stranami konfliktu v Libyi.

Maršál Libyjské národní armády Chalifa Haftar nařídil 4. dubna svým silám, aby zahájily ofenzívu na Tripolis, aby se „osvobodil od teroristů“. Jednotky Haftarovy armády Haftar ustanovily kontrolu nad městy Garyan a Surman na jih od libyjského hlavního města. Také operační velitelství vlády národní dohody (PNS) Faíze Sarradže oznámilo, že vojenská letadla libyjské národní armády (LNA) Haftara napadla jediné stávající letiště libyjského hlavního města Tripolisu Mitiga, v důsledku čehož byly zrušeny všechny lety. Ozbrojené síly loajální vládě Libye pak oznámily 7. dubna začátek vojenské operace „Vulkán hněvu“ proti LNA.

(kou, prvnizpravy.cz, repubblika.it, foto: arch.)