Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Savčenková: Zavřeli mě, abych nekandidovala proti Porošenkovi

Savčenková: Zavřeli mě, abych nekandidovala proti Porošenkovi

Jedním z potenciálních soupeřů prezidenta Petra Porošenka v nadcházejících volbách by mohla být i Naděžda Savčenková, pilotka, hrdnika, poslankyně a nyní opět vězeňkyně.

Naděžda Savčenková
2. ledna 2019 - 07:20

Za pár měsíců to bude rok co byla Naděžda Savčenková zatčena. Během této doby viditelně oslabila její popularita ve společnosti. Savčenková nadále tvrdí, že případ proti ní byl vykonstruován a ona že je nevinná.

Savčenková byla zadržena 22. března 2018 po schůzi Nejvyšší rady, kde byla zbavena poslanecké imunity. Poslankyně je podezřelá z pokusu zorganizovat státní převrat a za přípravu několika vražd, včetně prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka.V předvečer Nového roku poslal ukrajinský web Strana.ua otázky Naděždě Savčenkové, na které ona písemně odpověděla.

V odpovědích potvrdila, že měla problémy díky dehydrataci spojené s hladovkou, kterou držela. Podle jejích zkušeností je stejné vězení jak na Ukrajině, tak v Rusku, „vždyť je to vše podle vzoru SSSR“, upřesnila Savčenková.

„Tak jako v Rusku, tak i na Ukrajině vždycky vím, že budu svobodná, bez ohledu na to, co chce vláda! Vůle člověka závisí na jeho vytrvalosti, nezničitelnosti a boji. A na Ukrajině budu mít svobodu!,“ pokračovala Savčenková.


„Čím více se blíží volby, tím větší síly na mne působí, na mé příbuzné a na mé životní prostředí. Plně si uvědomuji, že pokrytečtí politici se vždy bojí, když se někdo nový objeví na politické scéně. Pro současnou vládu je vždy snazší soutěžit s falešnými stranami, které vedou oligarchické loutky a zkorumpovaní politici. Můžete zabít nebo dočasně zavřít osobu. Ale nemůžete zabít nebo zastavit myšlenku, jejíž čas přijde!,“ odpověděla Savčenková na otázku proč si myslí, že byla zatčená.

„Na Ukrajině je nyní daleko k demokracii, moc není demokratická, ale autoritářsko-oligarchická. Proto tato vláda udělá vše, co je možné a nemožné, aby mě odstavila jako kandidáta na prezidentské volby a samozřejmě mi neposkytne jedinou legitimní příležitost vést volební kampaň a poctivě soutěžit. A ukrajinské úřady to dělají, chtějí mě zničit v hlavách Ukrajinců, chtějí zničit myšlenku o potřebě změnit politický systém na Ukrajině, a nikoliv jiný abstrakt, který politici staré formace neustále slibují Ukrajincům změnit . Je škoda, že tentokrát Ukrajinci nejsou zralí, aby ochránili poslední věc, která umírá - naději na slušný život v budoucnosti,“ doplňuje Savčenková.

„Je nechutné, že "ukrajinské hnidy" jsou ještě více pokrytečtí než "moskevské vši"! Ale ukrajinskému národu stojí za to bojovat,  za slušnou budoucnost! Hybridita akcí ukrajinské politiky v této rusko-ukrajinské válce je mimo rozsah! Pouze jedna rada - všechno nebude trvat navždy! Když my, Ukrajinci, odstavíme všechny ty darebáky a idioty od moci, pak země bude klidnější a lidé chytřejší,“ dodala Savčenková.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)