Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Saxo Bank přišla s novou „šokující předpovědí“ na rok 2019!

Saxo Bank přišla s novou „šokující předpovědí“ na rok 2019!

Světové obavy z globální změny klimatu v roce 2019 povedou k zavedení celosvětové přepravní daně, která se bude vztahovat na letenky a tonáž lodí podle „šokujících" prognóz společnosti Saxo Bank.

Ilustrační foto
5. prosince 2018 - 10:15

Dánská Saxo Bank každoročně zveřejňuje „šokující předpovědi" pro příští rok. Jedná se hlavně o nepravděpodobné, ale podceňované události, kvůli kterým mohou finanční trhy zalít silnou „šokovou vlnou". Přestože tyto předpovědi nejsou oficiálními tržními prognózami Saxo, varují, že mnoho investorů může chybovat při posuzování pravděpodobnosti výskytu výše uvedených událostí coby zanedbatelných. Zahrnutí do seznamu znamená, že samotná společnost Saxo Bank považuje jejich pravděpodobnost nejméně na 10%.

„Svět zažívá další rok katastrof způsobených povětrnostními podmínkami - zejména v létě v Evropě je opět velmi horko - což vyvolává paniku v hlavních městech různých zemí. Mezinárodní letectví a lodní doprava, které mají velmi významné daňové výsady, se stanou (v roce 2019) cílem nové Světové přepravní daně, představující celosvětovou daň z letenek a tonáže lodí, ve spojení s emisemi uhlíku," předpovídá Saxo Bank.

Podle autorů prognóz se tato úroveň rovná 50 dolarům za tunu emisí CO2, což je dvakrát vyšší než dříve navrhovaná úroveň a ještě více - průměrný než index 2018 (15 eur za tunu) Evropského systému pro obchodování s emisemi.


Nová daň povede k růstu cen letenek a námořní přepravy, což povede ke zvýšení všeobecné cenové hladiny. Dokonce i Čína a Spojené státy, které předtím ostře oponovaly, souhlasily s daněmi, uvedla Saxo Bank.

Připouští kromě toho také vznik silné sluneční erupce, která povede k chaosu a způsobí škody ve výši 2 bilionů dolarů.

Podle předpovědi americký prezident Donald Trump může odvolat šéfa Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powella.


Mezi předpovědi banky je také možné převzetí firmy Tesla společností Apple, která se rozhodla vstoupit na automobilový trh.

Koncem března 2017 hlavní šéf měnového trhu Saxo Bank John Hardy oznámil, že v Evropské unii se očekává nová vlna finanční krize. Podle analytika, pokud nebude podniknuto žádné opatření, budou členské státy EU následovat příklad Velké Británie a opustí společenství. Hardy poznamenal, že Itálie může být prvním kandidátem.

(kou, prvnizpravy.cz, saxo, foto: arch.)