Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Schneider: Salisburská varianta ruského gambitu

Schneider: Salisburská varianta ruského gambitu

O vývoji v britském  tragikomickém seriálu novičok píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
14. září 2018 - 08:20

Nový vývoj v novém britském tragikomickém seriálu o transsubstanciaci novičoku (který se z nestálého, dvousložkového, neodvratně smrtelného jedu, působícího okamžitě a v extrémně malých dávkách, mění na trvanlivý, bezpečně aplikovatelný a snadno i po dlouhé době identifikovatelný bazmek, který působí jak chce), přinesl další zajímavou zápletku.

Nejprve Britové po dlouhém hledání v kamerových záznamech konečně našli dva Rusy, kteří se v inkriminované době pohybovali po Salisbury, pak je podle vízových dat identifikovali a na jejich jména, přestože nebylo jisto, zda jsou pravá, dosáhli vydání evropského zatykače.


Rusové našli protihru. Oba jmenované vyhledali a v televizi vyzpovídali. Ti řekli, že v Salisbury skutečně byli, že podnikají v oblasti produktů určených pro sportovce a pro správnou výživu, že je to neodolatelně táhlo na prohlídku historických míst v Salisbury a okolí, a proč tam cestovali spolu, do toho je každému pendrek. Přitom připustili, že v Salisbury mohli jít kolem domu Skripalových, ale nevěděli o tom, protože nevědí, kdo to je a kde to je.

Rusové tedy v podstatě přistoupili na mediální přestřelku, kdy platí to, co bylo řečeno naposled. Když mlčeli, mohlo se celosvětově zdát, že z nich Britové dělají trubce. Tímto překvapivým returnem dostali „babu“ Britové a musejí se s tím teď nějak popasovat.

Je to brilantní a překvapivý tah, který staví Brity do situace, kdy musí nějak odpovědět, protože jinak bude platit ruská šprýmovná legenda o kulturymilovných fitness dodavatelích, která celou tu předchozí britskou story vykolejila.

A v tom je právě pointa. Britové už nemohou jenom nadávat na Rusy, jak mlčí a mlží. Musí teď  vytáhnout něco navíc, nějaký argument, aby dokázali aspoň trochu podložit své nařčení, že zrovna oni ti dva Rusové pracují pro GRU, a že to nejsou jen nějací popletení posilovači, kteří zabloudili v Salisbury. V civilizovaných zemích totiž platí, že pro usvědčení je potřeba najít nevývratný důkaz, který by podezřelé spojil s inkriminovaným dějem.

Když Britové nic z rukávu nevytáhnou, ztratí hru a možná celý zápas.

Když Britové něco z rukávu vytáhnou, mají Rusové šanci zjistit, jestli Britové náhodou nemají nějaké informace, které by z ruského hlediska mít neměli.

Každopádně Rusové tímto spektakulárním obratem nic neztrácejí, ba naopak, kontrují, a kauza tak nabývá na zajímavosti, končí komentář Jan Schneider.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)