Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Schultz zaútočil na Trumpa: Už je už příliš dlouho prezidentem USA!

Schultz zaútočil na Trumpa: Už je už příliš dlouho prezidentem USA!

Kandidát na německého kancléře Sociálně demokratické strany Německa (SPD) Martin Schulz prohlásil, že Donald Trump už příliš dlouho zaujímá post prezidenta Spojených států.

Martin Schultz, kandidát SPD na kancléře
7.září 2017 - 11:05

Na otázku novináře Zeit Magazin, jak dlouho se může Trump udržet v Bílém domě, Schulz odpověděl: „Podle mého názoru je ve skutečnosti v úřadu příliš dlouho."

Donald Trump složil přísahu a stal se 45. prezidentem USA 20. ledna 2017.

Schulz opakovaně kritizoval amerického prezidenta a vyzval Evropany, aby nenaslouchali Trumpově politické logice.

Vůči Trumpovi se zvedla ostrá kritika zejména německé vládní koalice v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU), ať už se to týkalo rozpočtů NATO (Trump dal najevo, že Německo „dluží“ Spojeným státům přes 300 miliard dolarů, které USA do vojenské organizace vložily), a zejména však proti obchodní politice Trumpa, směřující k protekcionismu. Rovněž tak za vystoupení z Pařížské klimatické dohody a v neposlední řadě za nové sankce proti Rusku, které mohpou zasáhnout i německé firmy.


Podle průzkumu Institutu IfD vedeného 6. září je 38,5% voličů připraveno k hlasování za stranickou alianci Angely Merkelové CDU/CSU, Schulzova SPD získala 24% podporu. Pro „Svobodnou demokratickou stranu" (německých liberálů) je připraveno hlasovat 10%. Strany „Alternativa pro Německo", stejně jako „Levici" a „Zelené" je připraveno podpořit 8% respondentů.

Volby do Spolkového sněmu proběhnou v Německu 24. září.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)