Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Šéf CIA: Obamův tým nesprávně vypočítal důsledky „arabského jara"

Šéf CIA: Obamův tým nesprávně vypočítal důsledky „arabského jara"

Ředitel CIA John Brennan uvedl, že odcházející administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy špatně odhadla následky "arabského jara", uvedla televize CNN.

John Brennan, ředitel CIA
11.leden 2017 - 01:11

"Myslím, že ve Washingtonu, včetně některých představitelů státní správy, byla velmi nerealistická očekávání, že „arabské jaro" se vypořádá s autoritářskými režimy, a demokracie začne vzkvétat, protože to tak lidé chtěli," cituje kanál Brennana.

Dodal, že ve skutečnosti nebyl v mnoha lidí, kulturách a zemích „koncept demokracie“ zakořeněn, a že spíše chtěli svobodu pro sebe, pro svoji skupinu či pro svůj kmen.

Dříve šéf CIA poznamenal, že stažení amerických vojáků z Iráku v roce 2011 přispělo ke vzniku a posílení teroristické skupiny Islámský stát.

Obama přiznal nejhorší chybu svého prezidentství – útok na Libyi
Rusko: Jaká chyba, pane Obamo? Porušení mezinárodního práva!

Na vlně masových protestů došlo v roce 2011 k převratům v Tunisku, Egyptě, Jemenu, revoluce v království Bahrajn, a lidové nepokoje v dalších zemích tohoto regionu. Ne bez zásahu vnějších sil se zhroutil režim Muammara Kaddáfího v Libyi. Převraty a pád režimů vedly ke zvýšené nestability a teroristickým hrozbám v této oblasti a cílů proklamovaných revolucionáři nebylo dosaženo.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)