Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Evropské rady: Polsko se připravuje na odchod z EU!

Šéf Evropské rady: Polsko se připravuje na odchod z EU!

Polská vláda se chystá zpochybnit evropskou budoucnost země, prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Donald Tusk, předseda Evropské rady
7.srpen 2017 - 04:20

Bývalý předseda polské vlády vidí v činech Varšavy nebezpečný pokus dovést zemi do konfliktu s Evropskou unií a na konci oznámit, že Polsko nepotřebuje Evropskou unii, informoval EUobserver.

Polská vláda připravuje zpochybnění členství země v EU, vyhlásil předseda Evropské rady a bývalého předseda polské vlády Donald Tusk. Podle něj „nad evropskou budoucností Polska dnes visí otazník“, napsal EUObserver.

Kaczynski: Chceme od Německa náhrady škod za 2.světovou válku
Polsko: Mechanismus EU pro přemístění uprchlíků je neproveditelný

Podle Tuska skutečnost, že rozhodnutí Evropského soudu bylo polskou vládou  tak „arogantně odmítnuto“, vypovídá o „velmi nebezpečném“ procesu. Sám bývalý prezident státu vidí situaci jako „zřejmý pokus, aby se Polsko dostalo do konfliktu s Evropskou unií.

„Je to jako předmluva k oznámení, že Polsko nepotřebuje Evropskou unii a EU nepotřebuje Polsko,“ tvrdí šéf Evropské rady. Přičemž vyjádřil obavy, že se tento okamžik blíží.

Podle něj polská justice dosud zašla tak daleko do konfliktu s orgány EU, že i její spojenec v regionu - Maďarsko, se začalo distancovat od Polska v Evropské radě: „Existuje celá řada témat, na jejichž základě se polská vláda chová velmi kontroverzně ... Jak to vidí jako celek EU, někdy i včetně Budapešti."

Jak publikace připomněla Evropská komise hrozí uvalením sankcí na Polsko, kvůli reformám soudnictví. Varšava může být zbavena hlasovacích práv v Radě Evropy, což by byl bezprecedentní akt v dějinách Evropské unie, zdůraznil EUobserver.


Kromě toho Evropská komise zahájila přípravné práce s úmyslem potrestat Polsko za nedodržení rozhodnutí Evropské rady o udělení azylu uprchlíkům, kteří jsou v Řecku a Itálii. Kromě toho  Polsko připravuje požadavek na odškodnění od Německa za Druhou světovou válku, což vytvoří nové konfliktní pole s Evropskou unií, uvedla publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, euobserver.com, foto: arch.)