Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Šéf mnichovské konference: V Sýrii si EU podepsala politický bankrot!

Šéf mnichovské konference: V Sýrii si EU podepsala politický bankrot!

Kromě „pěkných slov“ EU neučinila prakticky žádný příspěvek k urovnání syrské krize, řekl v rozhovoru pro ZDF předseda mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger.

Wolfgang Ischinger, šéf mnichovské konference
1. března 2018 - 11:05

Podle něj Evropa zůstane „trpaslíkem zahraniční politiky", jestliže nebude vystupovat jednotně. Navrhuje masivně militarizovat Evropskou unii a přitom vyzývá ke velmi kontroverznímu opatření, aby se členské státy vzdaly v otázkách zahraniční politiky práva veta. Ovšem jeho návrhy vyvolávají spíše řadu závažných otázek.

„Stálí členové Rady bezpečnosti - USA, Rusko, Čína, Francie a Británie - mají primární odpovědnost za současnou situaci v Sýrii,“ uvedl v rozhovoru s ZDF Wolfgang Ischinger. Ale výzvy na obnovení míru nestačí. „V případě nutnosti je v tomto krutém, chaotickém světě je pro dodržování mezinárodního práva třeba poskytnout vojenskou sílu.“

Ischinger obvinil USA z nedostatečně aktivního boje proti teroristům v Sýrii, což bylo příčinou selhání mírového procesu. Politik také vyzval ke konečnému odstranění všech neshod ohledně politického osudu syrského vůdce Bašára Asada. „Zatímco zúčastněné síly nesouhlasí s jednou strategií, civilní obyvatelstvo bude i nadále trpět," zdůraznil Ischinger. Podle něj je to „nesnesitelná situace“: „Čím déle pokračuje konflikt, tím radikálnější jsou nepřátelé, a tím obtížnější bude řešení krize pomocí klasické diplomacie. Pozorovali jsme příliš dlouho a nic neudělali!"

„Nejnebezpečnějším faktorem v současné situaci je to, že Evropská unie není schopna přiměřeně zastupovat zájmy zahraniční politiky a bezpečnostní zájmy 500 milionů občanů. Za všechny tyto roky EU kromě pěkných slov prakticky ničím nepřispěla k řešení konfliktu. Vidíme, jak EU odmítá používat moc a vliv. Vlády EU neprovádějí jednotnou zahraniční politiku, ale turismem do krizových bodů. Neschopnotí se dohodnout na společném mírovém plánu všech 28 členů, a absenci vůle k jeho provedení znamená, že si EU ve skutečnosti podepsala vlastní bankrot,“ stěžuje si Ischinger.

La Croix: Rusko nepůjde v Sýrii na kompromis a čeká na stažení USA!

Podle něj by EU měla fungovat jako jednotná fronta. Dokud nebude brán zřetel na názor většiny, a všichni budou moci vetovat jakýkoliv zahraničněpolitický problém, nelze se divit, že EU bude i nadále „zahraničněpolitickým trpaslíkem“, „silou, kterou mohou jiní bezpečně ignorovat,“ varuje politik.

Pokud by se budoucí vláda Německa jako první vzdala svého práva veta v otázkách zahraniční politiky a vyzvala další členské státy, aby ji následovaly – byl by to „první rozumný krok“, uvedl Ischinger. Kromě toho musí Německo obnovit svou vojenskou bojeschopnost a dodal: „Nejlepší krizová diplomacie je zbytečná, pokud ji není možné v případě potřeby podpořit vojenskou silou. Německo zde musí přispět, přiměřené jeho vlivu a významu v Evropě."

Jakkoliv vypadají požadavky Ischingera logicky, okamžitě narážejí na vážné problémy ohledně vzdání se značné části suverenity členských států EU včetně práva veta. Stačí příklad migrační krize, kdy většina prosadila kvóty na přemístění uprchlíků. Ostatně migrační politika EU byla i jedním z hlavních důvodů, proč Velká Británie vystoupila z EU.


Ischinger očividně prosazuje obraz evropské armády paralelně s NATO. A v neposlední řadě, kdo tedy bude určovat „jednotnou“ zahraniční a obrannou politiku? Bruselští eurokraté? Nejsilnější země EU jako Německo a Francie se svými satelity s dostatečnou převahou hlasů? (nakonec po formální stránce i v NATO existuje právo veta!) A navíc to nemusí být vždy Německo, které by prosadilo svoji vizi. Stačí si vzít příklad negativního postoje Bruselu, pobaltských zemí, Polska a rusofobně naladěných dalších zemí, které by Německo přehlasovaly a nařídily by mu zrušit projekt plynovodu „Nord Stream – 2“.

A pokud jde o Sýrii, je otázka "jednoty" EU ještě složitější. Řada evropských zemí stojí v poslušné frontě za Spojenými státy v rámci mezinárodní koalice v boji proti terorismu. Jejím "úspěchem" bylo, že se "Islámský stát" a al-Kaida roztáhly na obrovské území z Iráku do Sýrie. A tedy co hodlá Ischinger prosadit jednotnou "silou" EU? Nezákonně vniknout do Sýrie? Podpořit "umírněné" řezače hlav? Odstranit Asada? Válku s jeho spojenci Ruskem a Íránem? Podpořit kurdský stát a vyvolat konflikt s Tureckem? Nebo chce snad donutit USA a koalici, aby se ze Sýrie stáhly?

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)