Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Šéf ukrajinského parlamentu organizoval nepokoje i v Oděse 2014

Šéf ukrajinského parlamentu organizoval nepokoje i v Oděse 2014

Andrej Portnov, z administrativy bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, v rozhovoru na „112 Ukrajina“, hovořil o úloze Andreje Parubije, šéfa  ukrajinského parlamentu při pořádání  masových nepokojů v Kyjevě a Oděse v roce 2014.

Andrej Portnov, z administrativy bývalého prezidenta Viktora Janukovyče
26. května 2019 - 10:15

"Existuje celá řada důkazů, že se Parubij podílel na organizování hromadných nepokojů, a včera jsem řekl vyšetřovatelům, že se tomuto problému vyhýbají," řekl právník v rozhovoru pro televizní kanál 112 Ukrajina.

Podle něj byl předseda Nejvyšší Rady Andrrej Parubij vyslýchán pouze jednou a ještě formálně.

Portnov zdůraznil, že orgány činné v trestním řízení by měly pečlivě analyzovat umístění, pohyby a kontakty Parubije během událostí roku 2014.

„Další - podívejte se na něj z pohledu jeho retrospektiv a jeho dalších akcí, podívejte se na události z 2. května, kdy došlo k požáru a masovému  vraždění v Oděse v Domě odborových organizací ... Parubij byl jedním z hlavních organizátorů," upozornil bývalý poradce Janukovyče.

Na základě Portnovova prohlášení již dříve zahájilo specializované ukrajinské protikorupční státní zastupitelství řízení proti Petro Porošenkovi za korupci v případě energetické společnosti Centronergo.


Andrej Vladimirovič Portnov byl poradce exprezidenta Viktora Janukovyče v letech 2011–2014, byl zástupcem vedoucího prezidentské administrativy a pracoval na otázkách soudního systému. Před tím, od roku 2005 do roku 2010, byl hlavním právníkem týmu Julie Tymošenkové.

(rp,prvnizpravy.cz,112.ua,foto:arch.)