Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Šéfka levice vyzvala Němce, aby následovali příklad Francouzů!

Šéfka levice vyzvala Němce, aby následovali příklad Francouzů!

Hlava levicové frakce v Německu Sahra Wagenknechtová považuje protesty „žlutých vest" ve Francii za vzor, na který mají orientovat občané její země, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu N-TV.

Sahra Wageknechtová, lídr levicové frakce
24. prosince 2018 - 11:04

Wagenknechtová, oblečená v žluté vestě, zaznamenala video na pozadí úřadu kancléře, ve kterém vyzvala Němce, aby se vydali do ulic, aby vyvíjeli tlak na vládu bohatých.

Podle jejího názoru protesty ukázaly, že tím, že se vydávají do ulic, mohou lidé vyvíjet tlak na vládu a získat od ní ústupky.

Na videu po dobu 75 sekund šéfka levicové frakce říká, že ve Francii zvedli hlas ti, kteří nebyli posloucháni politickými kruhy po celá léta. „Vycházejí do ulic proti prezidentovi boháčů a už od něj získali první ústupky. Věřím, že takový tlak potřebujeme i u nás v Německu," uvedla Wagenknechtová na videu. Video je zveřejněno na internetu na internetových stránkách hnutí „Povstání“, poukázal článek.


Také v Německu funguje vláda bohatých - to je zřejmé ze způsobu, jakým probíhá skandál kolem motorové nafty, tvrdí mluvčí německé levice. „Automobilové koncerny jsou nadále ziskové a řidiči dieslů, především ti, kteří jsou chudší, se staršími auty, musí platit," řekla Wagenknechtová. Tato politika se neustále uskutečňuje v zájmu bohatých občanů i velkých podniků. „Tady potřebujeme také lidi, kteří jsou připraveni vyjít do ulic," poukázala vůdkyně levicové frakce.

Jak N-TV připomněla, tisíce lidí ve Francii protestují proti vládním reformám od poloviny listopadu. V Paříži neustále dochází k projevů, které končí násilím.


Angela Merkelová vyzvala Die Linke, aby se distancovala od protestů „žlutých vest" ve Francii. Poskytnout jim neomezenou podporu, je z pohledu kancléřky prý „skandální" a neslušné (je tradiční, že masové okrádání obyvatel považují tito "slušní" lidé za něco přirozeného a normálního - pozn.red.).

Pozice Die Linke ve vztahu k protestnímu hnutí ve Francii však není tak jednoznačná, uvedl článek s odkazem na postoj předsedy strany Bernda Riexingera. Nicméně v létě založené Sahrou Wagenknechtovou „povstalecké“ hnutí má v současné době zhruba 167 tisíc příznivců, dodal německý televizní kanál N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: youtube)