Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Senát ruší zdravotní pojištění pro miliony chudých Američanů!

Senát ruší zdravotní pojištění pro miliony chudých Američanů!

Americký Senát odhlasoval zahájení procesu zrušení reformy zdravotnictví odcházejícího amerického prezident Baracka Obamy, známý jako o Obamacare.

Ilustrační foto
13.leden 2017 - 01:11

Senátoři prohlasovali návrh rozděleni velmi těsně: 51 senátorů hlasovalo pro zrušení programu, 48 hlasovalo proti. Po hlasování, dá Senát instrukce výborům, aby připravily zákon, který Obamacare zruší

Obamacare, neboli reforma zdravotnictví, byla jedním z hlavních úspěchů Baracka Obamy coby amerického prezidenta. Podstatou reformy bylo povinné zajištění zdravotní politiky všem nepojištěným Američanům s dotací chudým (v zemi, kde jsou desítky milionů Američanů závislé na potravinových lístcích - pozn. red.). Ve svém projevu na rozloučenou, Obama zdůraznil, že program je efektivní, a ujistil, že pokud někdo bude schopen nabídnout lepší reformu zdravotnictví, bude ji podporovat.

Američané požadují, aby Kongres zastavil boj s „ruskou hrozbou"!

Zákon prosadili v roce 2010 demokraté, kteří měli v té době většinu v  Kongresu. Naopak neokonzervativní republikáni zákon ostře odmítali a několkrát se ho marně snažili zrušit.

To, co je pro Evropany zcela běžné – zdravotnictví na základě všeobecného zdravotního pojištění, je pro Američany zcela cizí. Obamacare měl ve společnosti rozporuplné hodnocení. Podle průzkumu polovina Američanů věří, že je třeba reformu zrušit. Nicméně asi 20 milionů lidí bylo  poprvé pojištěno díky tomuto programu.

Proti Obamacare se stavěl i Donald Trump s tím, že je třeba nahradit systém Obamovy zdravotní péče kvůli jeho neúčinnosti a vysokých nákladů pro spotřebitele.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)