Svátek má: Tibor

Zprávy

Velikost textu:

Senátor USA: „Bezohledný a nebezpečný" Bolton může přivolat katastrofu!

Senátor USA: „Bezohledný a nebezpečný" Bolton může přivolat katastrofu!

Je nepravděpodobné, že by si americký prezident Donald Trump mohl vybrat na post poradce pro národní bezpečnost „nezodpovědnější a nebezpečnější“ osobu, než Johna Boltona.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
24. března 2018 - 11:04

Prohlásil to ve vysílání MSNBC senátor Christopher Murphy. Podle politika, blízkost u Trumpa známého jestřába, který je otevřeně pro válku s Íránem a Severní Koreou, by mohla mít opravdu katastrofální důsledky pro USA.

MSNBC: Jsme ve vysílání se senátorem Demokratické strany za Connecticut Chrisem Murphy, který je členem Senátního výboru pro zahraniční vztahy. Co si myslíte o této o jmenování Johna Boltona na místo poradce pro národní bezpečnost?

Christopher Murphy, americký senátor: Nevím, jestli bylo možné na tento post zvolit nezodpovědnější a nebezpečnější osobu. Nemůžu se vyjádřit lépe, než Steve Clemons: myšlenka, že člověk, který hraje první housle v otázkách národní bezpečnosti, otevřeně obhajoval preventivní válku proti Severní Koreji a Íránu, aniž by se hlasovalo o této záležitosti v Kongresu, je velmi znepokojující. Totéž platí i pro myšlenku, že vedle prezidenta, který se zoufale snaží odvést pozornost médií od sebe a laviny jeho skandálů, by byl člověk, který bude šťastný, že mu radí, aby se vyhnul Kongresu a začal katastrofální válku se Severní Koreou a Íránem. Teď se musíme právě tohoto bát.

DE: Trumpův konflikt s Íránem vedl k „alianci" Putina a Macrona! 

V případě, že si lidé myslí, budete přehánět názory na Johna Boltona, chci ukázat jeho sloupec v The Wall Street Journal ze dne 28. února s názvem „Právní důvod pro preventivní úder na Severní Koreu“. A tady je v New York Times v článku z roku 2015 píše: „Aby Írán nezískal bombu, musí být rozbombardován." To jsou jeho názory. Připomínámi, co řekl o Íránu, protože jste hodně mluvili a  o dohodě s Íránem, stejně jako, jak ji ochránit před četnými nepřáteli. Zde je to, co řekl John Bolton o Íránu a změně tamního režimu.
 
John Bolton, poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost:Prezident musí odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Musí znovu uložit sankce, čímž se na tento režim uvalí větší ekonomický tlak. Musíme poskytnout opozici materiální a finanční podporu, pokud ji potřebují. Musíme spolupracovat se zahraničními zpravodajskými službami, případně se Saúdy, Izraelem, abychom vyvíjeli větší tlak. Jsme schopni a musíme dělat mnoho věcí. Naším cílem by měla být změna režimu v Íránu.
 
MSNBC: Co si o tom myslíte?
 
Christopher Murphy: Ujasněme si, co to znamená. Říká, že Spojené státy musí s pomocí vojenské síly svrhnout iránskou vládu. Pokud potřebujete chaos na Středním východě, tak v porovnání s tím co se stalo v Iráku a Sýrii se bude zdát jako dětská hra, tak ať USA využují síly a se pokusí svrhnout íránský režim. To, co říká, je nesmysl.
 
Představa, že USA mohou znovu začít vyvíjet ekonomický tlak bez podpory evropských partnerů, je čistá fantastika. V době, kdy mezi USA a Evropou vznikly neshody ohledně rétoriky Trumpa, odvolání dohody s Íránem jen zhorší situaci. Jestli bude radit prezidentovi, že Spojené státy musejí provést buď preventivní vojenský úder proti Íránu, nebo tam vyvolat revoluci, důsledky pro národní bezpečnost USA by byly katastrofální.

(kou, prvnizpravy.cz, msnbc.com, foto: arch.)