Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Šest arabských zemí: Katar nesmí pořádat MS ve fotbalu!

Šest arabských zemí: Katar nesmí pořádat MS ve fotbalu!

Šest arabských států - Saúdská Arábie, Jemen, Mauretánie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt vyzvalo vedení Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), aby Kataru odbral právo hostit MS ve fotbali roku 2022.

Ilustrační foto
16.červenec 2017 - 10:10

Informují o tom švýcarské stránky The Local s odkazem na prezidenta FIFA Gianni Infantina.

Arabské země mají v úmyslu využít možnosti zákoníku FIFA, který stanoví, že organizace může přesunout Světový pohár do jiné země v případě jakýchkoliv mimořádných událostí.

Jestli příslušné opatření nebude přijato, jsou arabské země rozhodnuté bojkotovat turnaj.

Foreign Policy: Situace s Katarem - začátkem nové velké války?

Saúdská Arábie a její partneři tvrdí, že Katar je základnou mezinárodního terorismu, a z tohoto důvodu se ani fanoušci ani hráči nebudou moci cítit v průběhu turnaje v této zemi bezpečně. Katar jakékoliv obvinění, že podporuje terorismus popírá.

Infantino nevyloučil možnost, že tato věc bude projednána na jednání jednoho z nejbližších kongresů FIFA, protože „mechanismy a pravidla, kterými se řídí organizace, jsou zcela jasná“.

Předtím bylo oznámeno, že arabské země nemají v úmyslu zrušit přijaté sankce proti Kataru dokud Dauhá nesplní jejich požadavky. Fronta proti Kataru není zcela jednotná. Například ho podporuje Írán, Turecko, a Spojené státy, které zde mají základnu, tančí opatrně mezi vejci. Panuje všeobecná obava, že dosavadní podoba konfliktu mezi arabskými zeměmi může přejít do něčeho zdaleka horšího.

(kou, prvnizpravy.cz, thelocal.com, foto: arch.)