Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Si Ťin-pching varuje: Čína nikomu nedovolí, aby ji sebral její území!

Si Ťin-pching varuje: Čína nikomu nedovolí, aby ji sebral její území!

Čína dala jasně najevo, že nehodlá ustupovat v územních sporech ohledně ostrovů v Jihočínském moři.

Si Ťin-pching, čínský prezident
1.srpen 2017 - 10:10

Číňané si váží míru a nikdy nebude agresorem, ale nedovolí, aby ji kdokoliv sebral jakoukoliv část svého území, řekl v úterý prezident Si Ťin-pching na slavnostním ceremoniálu u příležitosti 90. výročí Lidové osvobozenecké armády Číny.

„Číňané milují mír, my se nikdy nestaneme agresorem a nebudeme rozšiřovat své hranice na úkor druhých. Ale také nikdy nedovolíme žádné osobě, organizaci nebo politické straně, aby Číny sebrali část jeho území, a to bez ohledu na formu,“ citovala čínského vůdce RIA Novosti.

Admirál USA řekl, že provede jaderný útok na Čínu, přikáže-li Trump!

Zdůraznil, že nikdo nedonutí Peking tolerovat cokoliv, co škodí „svrchovanosti, bezpečnosti a zájmům rozvoje země“.

Otázka sporných ostrovů v Jihočínském moři se zostřila zejména v poslední době. Územní spory existují mezi Čínou, Vietnamen a Filipínami a Japonskem. Do napjaté situace vstoupily i Spojené státy, které demonstrativně posílají své vojenské lodě do těchto oblastí a tvrdí, že „pouze“ chtějí zachovat volné námořní trasy pro obchod.

K uklidnění nepřispělo ani prohlášení amerického admirála Tichomořské flotily Scotta Swifta, že je připraven zaútočit na Čínu jadernými zbraněmi, pod to rozkáže prezident Trump. Navíc se připojila i Velká Británie, kdy ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že země pošle do Jihočínského moře své dvě nejnovější letadlové lodě.

Je očividné, že vyhrůžkami jaderné mocnosti jako je Čína, je krajně nezodpovědné. Svět se tak o krok opět přiblížil k velmi nebezpečnému zlomu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)