Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Smrt americkým žoldákům a konec povstání v Iránu

Smrt americkým žoldákům a konec povstání v Iránu

Velitel iránských Revolučních gard oznámil "konec povstání" v Íránu. Jak je to doopravdy?

Z demonstrací
4. ledna 2018 - 03:20

Po několika dnech protivládních protestů, síly íránské Revoluční gardy byly nasazeny ve třech provinciích země a její velitel Muhammad Alí Džafarí uvedl, že může oznámit, „konec povstání.“ V důsledku střetů demonstrantů s bezpečnostními službami bylo zabito 21 lidí.

Protesty, které začaly minulý týden v Íránu z důvodu hospodářských obtíží, kterým čelí obyvatelstvo, se rozšířily do vzpoury proti autoritám  státu  a výsadám národních elit, zejména proti nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chamenejímu. Zveřejněné reportáže  mimo jiné ukazují demonstranty v Nowshahru jak skandují „Smrt diktátorovi!“ což je zřejmý útok proti Chamenejímu.

Velitel Revolučních gard Muhammad Alí Džafarí oznámil, že poslal vojáky do provincie Hamadan, Isfahánu a Lorestan, vypořádat se s „povstáním“. V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách Revolučních gard zdůraznil, že „velký počet lidí, kteří se účastní protestů, jsou trénovaní kontrarevolucionáři.“

Dále velitel Revolučních gard uvedl, že "byli zatčeni a proti nim budou podniknuta rozhodná opatření. V každém z míst, kde byli demonstrace, neprotestovalo  více než 1500 lidí a v celé zemi to bylo asi 15 tisíc výtržníků,“ dodal. Zároveň Muhammad Alí Džafarí oznámil "konec povstání".

Realita se však zdá zcela odlišná. Mapy zveřejněné na Twitteru Conflict News ukazují, že demonstrace v Íránu stále probíhají a dokonce se objevují ve více městech. Profil odkazuje na íránský portál HRA News.


Barevné body označují jednotlivá místa demonstrací ve stejný den

Protivládní manifestace se  konala proti všudypřítomné bezpečnostní službě, demonstranti vyzývali k pádu islámské republiky, která je jednou z největších výzev od islámské revoluce v roce 1979, kdy byl svržen Mohammad Rezá Šáh Pahlaví.

Provládního shromáždění se zúčastnilo asi tisíc obyvatel, jejich shromáždění bylo vysíláno státní televizí. Lidé mávali imánskými vlajkami a portréty Chamenejího. Křičeli, mimo jiné "Rebelové musí být popraveni!" V šíitském svatém městě Qom, provládní demonstranti skandovali „Smrt americkým žoldákům“.

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)