Svátek má: Marek

Zprávy

Velikost textu:

Smrtelný virus z Ukrajiny, několik stovek lidí bylo v Polsku očkováno

Smrtelný virus z Ukrajiny, několik stovek lidí bylo v Polsku očkováno

Spalničky je právě toto infekční, extrémně nebezpečné onemocnění, které se rozšiřuje na polské východní hranici a pomalu vstupuje do Polska. Odborníci varují, děti jsou nejvíce ohrožené!

Ilustrační foto
9. října 2018 - 06:20

Ve dvou polských městech Siedlce a Ostróda, bylo během několika dní očkováno více než 1 100 lidí. Problém se šířením spalniček je spojený s občany Ukrajiny, kteří přišli do práce.

Polská média neinformovaly o tom, že Kyjev bojuje s vysokým výskytem spalniček už více než rok. Počet infikovaných lidí se počítá v desítkách tisíc.

Spolu s pracovníky z Ukrajiny se choroba také dostává do Polska. Existuje způsob, jak to zastavit? Podle odborníků by mělo být zavedeno povinné očkování pro nově příchozí z Východu, ale pro to by polská vláda musel najít finanční zdroje pro tento účel, píše se v článku webového portálu „nczas“.

Znalosti o spalničkách jsou ve společnosti velmi malé.  Málokdo ví, že jedna osoba může nakazit až na 20 další a to je začátek epidemie.

Nejzranitelnější jsou děti. Toto onemocnění mohou provázet komplikace postihující dýchací a nervovou soustavu. Patří mezi ně zápal plic, sekundární bakteriální infekce, tracheitis, febrilní křeče, abnormality na EEG, encefalitida, subakutní sklerotizující panencefalitida, průjem, hepatitida, apendicitida a myokarditida.


Díky povinnému očkování vakcínou MMR je v současnosti výskyt v České republice minimální, hlášeno je jen do dvaceti případů ročně, a to u dospělých nebo dospívajících dětí, které nebyly očkovány vůbec nebo jenom jednou dávkou. V zemích, kde očkování není zavedeno, jsou spalničky nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. Z celosvětového pohledu patří toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do 5 let.

(rp,prvnizpravy.cz,czas,foto:arch.)