Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Šojgu: Ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou nedojde!

Šojgu:  Ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou nedojde!

Přímý střet mezi Ruskem a Ukrajinou je nemožný, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu v rozhovoru pro italské vydání Il Giornale.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany
13. července 2018 - 07:20

Ruský ministr řekl, že ukrajinská strana se snaží neoprávněně obviňovat Rusko z agresivních akcí. To je pro Ukrajinu záminka k odmítnutí vyjednávání s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou.

Ruská strana se do konfliktu nijak nezapojuje, pouze chce, aby Kyjev realizoval Minské dohody.


"Věřím, že možnost přímé konfrontace mezi Ruskem a Ukrajinou je nemožná. Sdílíme stejné kořeny, společně jsme prožili nejtěžší  testy a bojovali jsme rameno na rameni, abychom ochránili naši svobodu ve druhé světové válce," řekl Šojgu.

Dodal, že příbuzní jeho matky žili na Ukrajině a on sám byl pokřtěn v Luhanské oblasti ve městě Stachanov.

"Jsem přesvědčen, že v naší společné historické paměti nikdy nebude prostor pro vzájemnou konfrontaci a nepřátelství," zdůraznil Šojgu.

Konflikt na jihovýchodě Ukrajiny začal v dubnu 2014 po svržení prezidenta Viktora Janukovyče. V reakci na to, že v některých regionech země byly uplatněny nároky na federalizaci země, a po zahájení vojenské operace ukrajinských bezpečnostních sil na Donbasu byla vyhlášena Doněcká a Luhanská lidová republika, a v květnu téhož roku byla vyhlášena nezávislost na Kyjevu. Kyjev obviňuje Moskvu, že podporuje separatisty a v únoru 2018 Ukrajina obvinila přímo Rusko  z agrese a odpovědnosti za všechnu mrtvé  v regionu. Moskva popírá účast v konfliktu.

(rp,prvnizpravy.cz,rbc,foto:arch.)