Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Apartheid je součástí každodenního života Rusů v Pobaltí!

Spiegel: Apartheid je součástí každodenního života Rusů v Pobaltí!

Přes opakované požadavky EU konečně zastavit diskriminaci, jsou práva rusky mluvících obyvatel v pobaltských státech stále systematicky porušována, upozornil Der Spiegel.

Ilustrační foto
5. října 2017 - 11:05

Ve skutečnosti se apartheid pro tzv. neobčany v Lotyšsku a Estonsku stal jejich „běžným každodenním životem", uvedlo německé vydání.

V Estonsku a Lotyšsku jsou práva bývalých občanů Sovětského svazu - především ruského původu - systematicky porušována, konstatuje Der Spiegel.

„Nemají právo volit. Nemají právo stát se úředníky, policisty a důstojníky v armádě. Nemají také právo zastávat mnoho funkcí ve státní správě. Při výpočtu důchodu jsou diskriminováni. Bez byrokratického povolení nemohou pracovat v zahraničí. Kromě toho je extrémně obtížné zajet si na dovolenou," vysvětluje německé vydání (časopis zapomíná, že "neobčané" nemohou rovněž volit a být voleni - pozn. red.).

„Zní to jako apartheid." Pro přibližně 330 tisíc tzv. osob bez občanství v Lotyšsku a Estonsku je to však „každodenním životem", pokračuje Der Spiegel. Hovoříme o občanech bývalého Sovětského svazu, a jejich dětí, kteří po vyhlášení nezávislosti pobaltských států obdrželi „zvláštní status“ a později museli být „naturalizovani“ v případě „problematických postupů pro získání občanství,“ uvedlo vydání.

Ve skutečnosti, konstatuje Der Spiegel, pravidla pro osoby, které nejsou občany, měly platit pouze dočasně. „Ale ona (pravidla) se mezitím transformovala z přechodných opatření v dlouhodobé opatření - navzdory opakovaným požadavkům EU konečně přestat s diskriminací,“ poukazuje německá publikace.

Der Spiegel upozorňuje na skutečnost, že v pobaltských zemích jsou rusky mluvící stále považováni za „bývalé obyvatele". Rusky mluvící menšina je také obviňována z „nedostatku loajality vůči své nové vlasti“ a nedostatku soucitu k „tragédii pobaltských národů po okupaci“.

„Před 25 lety byl statut neobčana nutným opatřením ke stabilizaci situace v Estonsku a Lotyšsku,“ cituje vydání v lotyšského politologa Ivarse Ijabse. „Postavení osoby, která není občanem, však už dávno ztratila jakýkoli význam a pouze posiluje rozpory."

Der Spiegel ale více nedodává. Přičemž celá odpudivá existence „neobčanů“ v pobaltských státech sebou nese dva do očí bijící problémy.

Za prvné, ukazuje to pokryteckost Evropské unie, hovořící o „evropských hodnotách“ a „lidských právech“. Licoměrnost pak vystupuje do popředí v kontrastu s případem Polska, kde vládnoucí struktura dostala pod politickou kontrolu justiční systém a EU (včetně Spojených států) následně „šílela“ a hlasitě bušila do bubnů, že v Polsku „skončila demokracie“ a že je nutné proti této zemi uplatnit sankce. Jistě je to problém. Ale ve srovnání s – jak říká Der Spiegel – apartheidem v Pobaltí vůči statisícům ruskojazyčným obyvatelům, je to skutečně prkotina. Takže proč takové nimravé ticho ze strany lidskoprávních aktivistů v USA a EU? Protože jsou to Rusové? Potom ale mluvíme o oficiální toleranci rasismu evropskými státy tolerovaný Evropskou unií!


Za druhé, Spojené státy a Evropská unie neustále straší útokem Ruské federace na pobaltské státy. A základem pro tyto teorie je obvykle údajná záminka Ruska „ochránit ruskojazyčnou menšinu“. Logicky se pak nastoluje otázka, zda tolerance nebo dokonce udržování „apartheidu“ v pobaltských republikách Západem, není nakonec záměr nakonec opravdu vydráždit Rusko k nějakému zásahu (čemuž se úzkostlivě vyhýbá).

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)