Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: EU nemá právo zasahovat do výstavby Nord Stream-2!

Spiegel: EU nemá právo zasahovat do výstavby Nord Stream-2!

Evropa není nadšená z projektu ruského plynovodu, podle něhož by plyn měl být dodáván do Německa přes Baltské moře, napsal německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto
2. října 2017 - 10:10

Nicméně přezkum advokátů Evropské rady však nezjistil žádné právní důvody, které by EU umožnily zasahovat v průběhu projektu nebo vyjednávat s Ruskem o této otázce.

Evropská unie nemá pravomoc jménem svých členských států zasáhnout do průběhu projektu „North Stream – 2“ prokázáno přezkoumání právní služby Evropské rady, uvedl německý časopis Der Spiegel.

Jak publikace připomíná, dříve Evropská komise požádala Evropskou radu, aby jí svěřila mandát pro vedení příslušných jednání. Zabránit tomu usilovaly Německo a Rakousko kvůli obavám, že Evropská komise chce dlouhodobě zmrazit projekt a nakonec ho přivést ke krachu.

„Nord Stream-2" v Evropě vyvolává tvrdé spory, poznamenl článek. Podle tohoto plynovodu musí být ruský plyn dodáván do německého Mecklenburgu-Západního Pomořanska podél dna Baltského moře. Ale v EU se k tomu staví s velkými předsudky, protože nový plynovod odporuje mnoha cílům komunity v oblasti energetiky a zahraniční politiky, vysvětlil německý časopis. Německo trvá na tom, že tento projekt je soukromou iniciativou několika společností, včetně společnosti Gazprom, pobočky společnosti E.ON  Uniper a firmy Shell. Mezitím se ostatní země EU a Evropská komise domnívají, že výstavba "Nord Stream-2" ohrožuje evropský cíl - získat větší nezávislost na ruském plynu.


Advokáti Evropské rady v současné době předložili v pracovní skupině pro energetiku odborné uprávu o 25 stranách. Podle Spiegelu odborníci dospěli k závěru, že hlavní teze Evropské komise, že projekt plynovodu jako dodatečná zásobovací trasa může zvýšit závislost EU na ruském plynu, je velmi pochybná. Kromě toho neexistuje žádný jednoznačný právní základ ve stávající oficiální dokumentaci, podle níž by by EU mohla  o projektu vyjednávat. Směrnice EU v oblasti plynárenství se vztahují výhradně na domácí trh s energií a nelze je použít na projekty jakéhokoli státu EU ve spolupráci s třetí stranou, jako je Rusko. Navíc, navzdory ujištění Evropské komise, nebyly zjištěny žádné mezery v právním řešení výstavby plynovodu na volném moři: zde vstupuje v platnost mezinárodní právo.

Zatímco některé země EU - například Polsko - podporovaly pouze to, aby Evropská komise dostala mandát k jednání, Německo trvalo na přezkoumání právních služeb Evropské rady. Místopředseda Komise pro energetiku nedávno kritizoval projekt plynovodu. Považuje za znepokojující skutečnost, že prostřednictvím obou plynovodů "Nord Stream" od roku 2019 může do Evropy přicházet značná část ruského plynu.

Kromě toho může „Nord Streamem-2 nejvíce utrpět Ukrajina, přes kterou se dostává velká část ruského plynu do Evropy, podotkla publikace. EU podporuje Kyjev, přiděluje finanční prostředky Ukrajině, ale země může ztratit významný zdroj příjmů z tranzitních poplatků, pokud bude „Nord Stream-2“ realizován.


Pokus poskytnout Evropské komisi mandát pro jednání o projektu byl již podniknut v červnu letošního roku, připomíná německý časopis. 13 zemí EU pak tuto myšlenku podpořilo, Německo neposkytlo žádnou odpověď. Angela Merkelová se vyslovila proti tomu, že by se umožnilo Evropské komisi vyjednávat s Ruskem, ačkoli sama mezi horkými fanoušky projektu plynovodu není, tvrdí časopis.

Naděje Bruselu, že se pozice Německa může změnit po vzniku nové vlády, může být iluzorní, domnívá se Der Spiegel. Podle časopisu se německá vláda může spolehnout na novou expertízu, a představenstvo „Nord Stream - 2“, které předsedá bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, zdůraznilo vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)