Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Kromě slibů EU nenabídla Ukrajině nic konkrétního!

Spiegel: Kromě slibů EU nenabídla Ukrajině nic konkrétního!

Brusel rozšíří spolupráci s „výrazně proevropskými" zeměmi východní Evropy, ale nedává žádné perspektivy ohledně jejich přistoupení k EU, uvedli účastníci summitu EU k závěrečnému prohlášení.

Ilustrační foto
27. listopadu 2017 - 11:05

Přestože byli ujišťovali, že sblížení s východní Evropou „není proti nikomu namířeno“, britská premiérka Theresa Mayová varoval před „hrozbou nepřátelského Ruska“, napsal Der Spiegel.

„Jako vláda Německa samozřejmě budeme plnit své evropské závazky a aktivně se jich účastníme,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová po summitu EU v Bruselu o partnerství se zeměmi východní Evropy. Podle Spiegelu na summitu vedoucích představitelů EU ovšem své „východní partnery“ znervóznili „konkrétními vyhlídkami“: i když Brusel chce rozšířit s nimi spolupráci, například Ukrajinou, zároveň nechce nabídnout jakékoliv „konkrétní perspektivy“.


V konečném vyjádření summitu byly uznány „evropské aspirace" východních partnerů. Rozsah a hloubka spolupráce bude záviset na jejich reformách v budoucnosti. Mezi země EU v rámci „Východního partnerství" patří „výrazně proevropské" Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, a Ázerbájdžán, Arménie a Bělorusko, které však s Ruskem udržují velmi úzké vazby.
 
Závěrečné prohlášení hovoří o „strategickém a ambiciózním partnerství, které přiblíží východní země k Evropské unii". Země EU také deklarovaly svou „povinnost posílit demokracii a dodržování lidských práv a mezinárodního práva". Aby získaly důvěru občanů, musí být provedeny reformy anistrativydmi a justici, zdůrazňuje text prohlášení. Stejně zásadní je také boj proti korupci.
 
„Rusko se dívá na sbližování EU se zeměmi Východního partnerství s nedůvěrou," uvedl Der Spiegel. Závěrečné prohlášení také uvádí, že partnerství „není namířeno proti nikomu". EU nemá však konsensus o postoji vůči Moskvě. „Nepřátelské státy jako Rusko ohrožují potenciální růst Východního partnerství a snaží se zničit naši společnou sílu," dodala britská premiérka Theresa Mayová.


Takže abychom to poněkud shrnuli. V podstatě nejde ani o demokracii, lidská práva, obchod či spravedlnost a už vůbec ne o vstup do Evropské unie. Zdá se, že „Východní partnerství“ slouží jen jako politicko-ekonomický klacek na Rusko, a jeho nedůvěře se ani moc nelze divit. Horší je to s obyvateli uvedených zemí, které – stejně jako obyvatelstvo Ukrajiny – neustále obelhávali, a obelhávají „evropským snem“.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)