Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Prázdná vládní koalice vede Německo k politické krizi!

Spiegel: Prázdná vládní koalice vede Německo k politické krizi!

Nová koaliční vláda Německa vedená sociálními demokraty ukazuje „ideologickou prázdnotu" a neochotu vyřešit naléhavé společenské a politické otázky, napsal Der Spiegel.

Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD)
6. března 2018 - 04:20

Německé politice hrozí dvojí hrozba: „neliberální demokracie“ a „demokratického liberalismu“, a jejich nástup má na vině EU a isntituce jako je MMF, zdůraznilo vydání.

Ve vytvořené německé vládní koalici vládne „ideologické vakuum“, které je vyjádřeno v neochotou hovořit o výzvách globalizace, financích, růstu, nerovnosti a digitální kapitalismu, napsal Georg Diez, novinář Der Spiegelu. Během všech let, kdy byla v moci, nebyla Sociálně demokratická strana Německa schopna vyřešit otázku reformy Harz-4, kterou mnozí voliči vnímali jako zradu. Rovněž nedokázala nalézt přístup k problému bývalého kancléře Schrödera, který „vyvolává dojem muže, kterého si koupil autoritářský ruský kapitalista Vladimír Putin", tvrdí Dietz.

Takže koalice CDU / CSU a SPD podporuje názor, že „v politice jsou všichni stejní a je to spiknutí“, a že jediný způsob, jak změnit vládu je hlasovat pro populisty. Jedná se o „schizofrenii současné politické krize", která se podobá taktickou slepé uličce sociálních demokratů na počátku třicátých let, zdůraznil autor tohoto materiálu.

Britský historik: Angela Merkelová je největší kalamita Evropy

V současné době je demokracie na celém světě vystavena dvojímu nebezpečí.Jedno pochází zevnitř v podobě „neliberální demokracie“, která panuje například v Turecku, Rusku a do jisté míry ve Spojených státech a k němuž směřuje „Alternativa pro Německo“ (AfD). Druhé vychází zvenčí formou „nedemokratického liberalismu", který demonstruje EU a instituce, jako je MMF.


„K oslabení demokracie došlo již dávno díky Evropské unií. Demokracie dnes neumírají náhle, například pomocí převratu, ale pomalu a přede všemi, ale kupodivu neviditelným způsobem,“ dodal   autor Der Spiegelu.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)