Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Vojenská spolupráce mezi Německem a Tureckem se otřásla!

Spiegel: Vojenská spolupráce mezi Německem a Tureckem se otřásla!

Formální návštěva německé delegace na letecké základně Incirlik v Turecku se změnila na politický skandál, zpochybňující budoucí vojenskou spolupráci mezi Ankarou a Berlíně, napsal Der Spiegel.

Sigmar Gabriel a Angela Merkelová hrozí Turecku
16.květen 2017 - 11:04

Turecké úřady neumožnily politikům z Německa navštívit vojáky Bundeswehru, a poté německá kancléřka Angela Merkelová a německý ministr zahraničí otevřeně pohrozili stažením vojsk.

Turecko opět nepustilo německé politiky včetně ministra zahraničí Sigmara Gabriela na leteckou základnu Incirlik, píše Der Spiegel. Delegace Německa se chystá navštívit vojáky Bundeswehru, ale „formální návštěva“ se změnila na politický skandál, zatížila i tak složité německo-turecké vztahy.

Pro Berlín může být odmítnutí Ankary „zlomem“ ve vojenské spolupráci s Tureckem, pokračuje publikace. Situace připomíná na podzim 2016, kdy se Turci rozhořčili nad usnesení Bundestagu o arménské genocidě, a rovněž zakázali návštěvu německé delegace svých vojáků. V té době se podařilo dohodnout, ale jen s obtížemi. Nyní Turecko zřejmě reagovalo na německý přístup k tureckým důstojníkům, žádající o azyl, jak informovaly Prvnizpravy.cz:

Německo zvedne Erdoganovi tlak, a to hodně! 

Nyní Berlín zaujal mnohem tvrdší linii, upozorňuje Der Spiegel. Ministerstvo zahraničních věcí a kancléřka Angely Merkelové otevřeně pohrozili odvoláním německé armády z území Turecka, pokud se nepodaří dosáhnout dohody. „Tato reakce ukazuje, nakolik je Berlin zklamaný hrátkami vlády  prezidenta Recepa Tayyipa Erdogan,“ konstatuje časopis.
 
Turecko pokaždé používá tuto situaci k jakémusi ‚politickému pokeru‘, pokračuje Der Spiegel. Přestože v průběhu jednání znít pouze náznaky, Ankara se opět rozzuřila na německé orgány. Konkrétně hovoříme o rozhodnutí německého soudu o udělení azylu tureckým vojákům, kteří jsou pronásledováni v Turecku jako příznivci kazatele Fethullaha Gülena. Z pohledu tureckých orgánů, tedy Německo chrání teroristy.

V Berlíně, doufá, že hrozba odvolání donutí Ankaru, aby přehodnotila svůj postoj. V případě nutnosti si Berlín bude stěžovat na Turecko v NATO. Již tento týden ministr zahraničí Sigmar Gabriel bude posuzovat tento problém ve Washingtonu. Doufá, že Spojené státy, jako vůdce protiteroristické koalice, vyvinou tlak na Ankaru.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)