Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel:Trumpův vyslanec v Perském zálivu hraje nebezpečnou hru!

Spiegel:Trumpův vyslanec v Perském zálivu hraje nebezpečnou hru!

Americký zvláštní vyslanec pro Írán, Brian Hook, je „malým reproduktorem“ a „věrným nástrojem“ hlavy Bílého domu, Donalda Trumpa, napsal Der Spiegel.

Brian Hook, US vyslanec pro Írán
31. května 2019 - 04:20

Co se týče Teheránu, diplomat sleduje tvrdou politiku zastrašování, která by mohla vést k eskalaci násilí v regionu a dokonce i k válce. Zároveň zcela otevřeně vyhrožuje evropským podnikům, které se rozhodnou jít proti americkým sankcím, uvedlo německé vydání.

Brian Hook je americký zvláštní vyslanec pro Írán a hlavní diplomat amerického prezidenta Donalda Trumpa v Perském zálivu, uvedl Der Spiegel. Má těžký úkol. Na jedné straně musí agitovat za politiku „maximálního tlaku" na Teherán. Na druhé straně - zabránit nové válce na Blízkém východě. „Jiní by se na jeho místě zlomili, ale zdá se, že Hook je každý den radostnější,“ poznamenalo německé vydání.

Podle něj, agrese v konfliktu s Teheránem nepochází ze strany Washingtonu: „Nechceme vojenský konflikt, ale jsme připraveni se bránit. Vše záleží na Íránu.“ „Poté, co jsme vyšli z jaderné dohody, jsme získali diplomatickou svobodu, abychom adekvátně reagovali na hrozbu z Teheránu,“ vysvětluje Hook.
 
Maluje obraz toho, co se děje na Středním východě výhradně v černé a bílé, upozornil časopis. Pro něj je Írán jediným „agresorem“. Přičemž neříká ani slovo o politice Saúdské Arábie, která také přispívá k destabilizaci situace v regionu. Hook tvrdí, že Spojené státy v loňském roce chtěly uzavřít novou jadernou dohodu, ale „evropské vlády na to nebyly připraveny“. Podle něj v této situaci nenesou vinu jen ti, kteří sedí v Teheránu, ale také v Londýně, Paříži a Berlíně.
 
Na povrchu se nová americká zahraniční politika se může zdát zdvořilá, ale pod ní leží studená nepružnost ve vztazích s bývalými spojenci, poukázal Der Spiegel. A v tomto ohledu je Brian Hook typickým diplomatem „Trumpovy éry“. Pracuje jako prostředník mezi „netrpělivým, nezvládnutelným prezidentem a zbytkem světa“.

 
Zahraniční politika Trumpa spočívá především v „impulzivních macho gestech“, které jsou spojeny jednou věcí - snahu vyhrát za každou cenu. Venezuele otevřeně vyhrožuje vojenskou invazí, Severní Koreji - nukleárním zničením. A v konfliktu s Íránem poslal letadlovou loď do Perského zálivu. Zatím však tyto demonstrace nebyly úspěšné: ve Venezuele zůstal šéf státu Nicolas Maduro u moci, v Íránu sezřejmě převrat se také neočekává a Severní Korea se nezbavila jaderných zbraní.
 
Brian Hook a další zvláštní vyslanci jsou pro prezidenta jakýmsi „malými reproduktory“ a zároveň jeho „věrnými nástroji“.Navíc, jakmile Trump ztrácí zájem o konflikt nebo si uvědomí, že nemůže dosáhnout rychlého úspěchu, diplomaté okamžitě zmizí z veřejného diskurzu. A přesto hrají nebezpečnou hru. Hook sleduje tvrdou politiku zastrašování, která by mohla vést k eskalaci násilí. Americké sankce zhoršily situaci v Perském zálivu. Kvůli nesprávné interpretaci záměrů druhé strany může začít válka, varovala publikace.
 
Problém zhoršuje skutečnost, že člověk, který sedí v Bílém domě, nemá zájem o diplomacii. Hook říká: „Naším hlavním cílem je vyjednat novou, vylepšenou a rozsáhlou dohodu, která nahradí jadernou dohodu." Tvrdí, že USA nemají zájem o změnu režimu v Teheránu. Chtějí změnit pouze vektor íránské zahraniční politiky. „Zní to mnohem měkčeji, než slova Boltona (poradce prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost), který považuje bomby za přesvědčivější, než dlouhá jednání."

Washington si rovněž myslí, že Evropa ve skutečnosti nepomáhá Spojeným státům v konfliktu s Íránem. Na začátku roku EU oznámila vytvoření finančního mechanismu nazvaného INSTEX, který umožní evropským společnostem obejít sankce USA při transakcích s Íránem. Bílý dům to považoval za otevřené vyhlášení války. Hook však pochybuje, že tento mechanismus bude skutečně vytvořen, protože pro to "Írán musí být stejně transparentní jako Evropa". A i když se INSTEX objeví, americký diplomat je přesvědčen, že bude jen málo lidí ochotných tento mechanismus použít. „Myslíme si, že žádná evropská země nebude preferovat obchod s Íránem vůči obchodu se Spojenými státy."

Zní to jako hrozba evropským podnikům, které se rozhodnou vzdorovat Trumpovým plánům. „To je ten význam, který je vložen do těchto slov," uzavřel Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)