Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy dodají Ukrajině raketové systémy Javelin

Spojené státy dodají Ukrajině raketové systémy Javelin

Bílý dům učinil další krok a rozhodl se prodat kyjevské vládě protitankové raketové systémy Javelin.

Protitankový raketový systém Javelin
27. prosince 2017 - 06:20

"Spojené státy se rozhodly poskytnout Ukrajině pro zvýšení obranných schopností systémy Javelin. Souvisí to s naším úsilím pomoci Ukrajině vybudovat dlouhodobě obrannou kapacitu, bránit její svrchovanost a územní celistvost a odvrátit další agresi," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and forget) odpalovaný z ramene či vozidel. Střela se dá použít jako protitanková, dokonce je účinná i proti vrtulníkům. Naopak se nedá využít k ničení budov, jelikož je naváděna teplem, tzn. že může najít nejslabší místo v pancéřování obrněných vozidel. Účinný dostřel: minimální 65 m, maximální 2500 m.

Protiraketové střely Javelin neukončí válku na Donbasu, ale donutí Putina k vyšším nákladům na vedení ukrajinského konfliktu, jsou přesvědčeni ve Washingtonu.

Kreml reagoval rozzlobeně s tím, že zbraně mohou "vykolejit" mírový proces a nadále bude prohlubován konflikt.


„Kritici tvrdí, že prodej zbraní může zvýšit americko-ruské napětí, ale to jsou ti, kteří tvrdí, že prezident Trump se s Putinem dohodl na tom, že vyhrál volby bez ruské pomoci. Ukrajina je hlavní překážkou pro lepší vztahy Ruska s USA a Evropou,“ píše se v článku Wall Street Journal.

"Putin čekal, zda se Trump bude zabývat otázkou Ukrajiny ale prodej Javelinu je silným signálem, že to nedělá," zdůrazňuje Wall Street Journal.

(rp,prvnizpravy.cz,thewallstreetjournal,foto:arch.)