Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Srbsko chce zapojit Rusko do jednání o Kosovu

Srbsko chce zapojit Rusko do jednání o Kosovu

Bruselské dohody o Kosovu jsou obtížně realizovatelné pod záštitou Evropské unie, v atmosféře trvalého vydírání a vyhrožování adresovaných pouze srbské straně, uvedli zástupci strany "Srbská liga" ve zveřejněné tiskové zprávě.

Alexandar Vučič, srbský prezident
28. listopadu 2017 - 07:20

Podle Srbské ligy dohody z Bruselu nejsou splněny jen proto, že hlavní vyjednavač přesouvá veškerou zodpovědnost na  Srbsko a vyvíjí tlak na Bělehrad, aby mohl vše podepsat „vše, může být podepsáno".

Srbská liga poukazuje na chybné rozhodnutí bývalého prezidenta Borise Tadiče vést rozhovory o statusu Kosova ze strany Rady bezpečnosti OSN, kde má Srbsko podporu jedné z největších a nejvlivnějších zemí světa, jako je Rusko, Čína, Brazílie, Indie a další.

Srbská liga  ve své zprávě upozorňuje na skutečnost, že provádění dohod uzavřených v Bruselu, bylo odloženo na neurčito, a Priština s tichým souhlasem západních mocností v čele s USA nespěchá implementovat podepsané dokumenty.


"To jsou docela dostačující důvody pro zapojení několika států a jejich zástupců do jednání o Kosovu a Metochii čímž se zabrání častému blokování politického procesu a zamrznutí na jednom místě. Nejlepším příkladem řešení mezinárodních konfliktů a krizí je společná účast Ruska, Íránu a Turecka při hledání řešení situace v Sýrii. Efektivní diplomacie a úspěch rozhovorů v Astaně ukázaly, že Ruská federace bude klíčovým faktorem při řešení syrské krize a stabilizuje situaci na celém Středním východě. Tento proces měl pozitivní účinek v několika směrech: Ukončení vojenské operace v Sýrii; obnovení řádu v Sýrii a stability na Blízkém východě a účinného boje proti terorismu a organizace IGIL

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)